Home Festiwale i targi Projekt Comenius CoDec

Projekt Comenius CoDec

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

Projekt Comenius CoDec: Kolonializm i dekolonializm a historie narodowe oraz pamięć polityczna z perspektywy europejskiej.

 

Projekt Codec zamierza zająć się kilkoma ważnymi kwestiami naukowymi dotyczącymi historii kultury i pamięci politycznej w Europie:

 przewartościowaniem kolonialnej przeszłości i procesów dekolonizacji w różnych państwach europejskich w perspektywie porównawczej;

– analizą sposobu nauczania tematu kolonializmu na lekcjach historii w krajach partnerskich oraz  analizą wpływu przeszłości kolonialnej na historię kultur i politykę pamięci w chwili obecnej;

– podjęciem dyskusji, w jakim stopniu narodowe wizje kolonializmu i dekolonizacji mogą być uwzględnione w zbiorowej pamięci europejskiej, w kontekście idei, która mówi, że kolonialna przeszłość jest elementem łączącym, jak i dzielącym historię Europy.

 

Projekty, które skupiają się na decentralizacji nauczania historii i poszerzeniu perspektywy nauczania historii poprzez przekroczenie ograniczeń narodowych, stawiają sobie za cel uświadomienie uczniom i studentom różnorodności kulturowej, a także umożliwienie im poznania jej i docenienia. Poznanie innych czasów i różnych historycznie światów to szansa na spojrzenie na własną historię z nowej perspektywy oraz szansa na okazanie szacunku innym punktom widzenia na to samo zagadnienie. Podsumowując, projekt uważa, iż bliższa współpraca między światem nauki a światem dydaktyki jest bardzo ważna w edukacji historycznej.

 

W czasie trwania projektu powstaną moduły do nauczania historii na temat kolonizacji (będą zawierać wprowadzenie, scenariusze lekcji oraz nowe źródła bibliograficzne). Dostępne będą w wersji tradycyjnej książki oraz dokumentu elektronicznego.

Zostanie zorganizowana również konferencja poświęcona kolonializmowi w nauczaniu historii, która ma ambicje bycia narzędziem doskonalenia zawodowego nauczycieli.

 

Partnerstwo realizujące projekt składa się z 9. instytucji z 7 krajów (Niemcy, Belgia, Estonia, Austria, Polska, Wielka Brytania, Szwajcaria). Instytucją koordynującą i pomysłodawcą jest uniwersytet w Siegen, Niemcy.

Polski partner projektu: Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Więcej informacji udziela p. Joanna Szczecińska jszczecinska@spoleczna.pl

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie