Home Artykuły Modernizowany Karabinek Automatyczny Kałasznikowa

Modernizowany Karabinek Automatyczny Kałasznikowa

przez historyk
0 komentarz

7,62 mm karabinek automatyczny Kałasznikowa modernizowany – ros. Автомат Калашникова Модернизированный (Awtomat Kałasznikowa Modernizirowannyj)

W tym artykule postaram się opisać zmodernizowaną wersję kbk AK, mianowicie karabinek AKM oraz jego warianty, skupiając się głównie na polskim nazewnictwie oraz modyfikacjach. Pozwolę sobie również nie opisywać dokładnie zasad działania broni, ponieważ jest ona identyczna jak w kbk AK. 

 

Opis i przeznaczenie

Karabinek AKM został wprowadzony do produkcji w roku 1956. W Polsce produkowany od 1966 (wersja AKM) oraz od 1972 roku (wersja AKMS). Wyposażenie Wojska Polskiego stanowi od 1965 roku do dnia dziesiejszego.

7,62 mm kbk AKM jest indywidualną automatyczną, bronią strzelecką przeznaczoną do zwalczania siły żywej przeciwnika na odległości do 400m (cele pojedyncze), do 800m (cele grupowe) oraz do 500m dla celów powietrznych. Przy użyciu pocisków pancerno-zapalających typu BZ można razić cele żywe za 7mm osłoną pancerną na odległość do 300m. Po zamontowaniu bagnetu możliwa jest walka wręcz. Broń może być wyposażona w tłumik dźwięku PSB-1.

AKM z bagnetem 6H3

szwadron.kgb.pl

 

W stosunku do AK (potocznie, aczkolwiek błędnie nazywanego AK-47) w karabinku AKM i jego wersjach wprowadzono wiele zmian, zarówno w technologii wytwarzania jak i w użytych materiałach. 

Mechanizm spustowy został wyposażony w urządzenie opóźniające ruch kurka zwiększając tym samym skupienie ognia prowadzonego sposobem ciągłym. Modyfikacji uległ kształt drewnianej jak i metalowej kolby składanej. W AKM stanowi ona jedną płaszczyznę z linią celowania co powoduje zmniejszenie sił działających na ramię strzelającego oraz ułatwia utrzymanie przyrządów celowniczych na celu w czasie oddawania strzałów. Zamanie uległo również przednie drewniane łoże, które wyposażono w obustronne wypusty dla polepszenia chwytu. Zastosowano osłabiacz podrzutu nakręcany na koniec lufy. Zmniejszono masę zespołu suwadła. Zrezygnowano z gwintowanego połączenia lufy i korpusu na rzecz jego kołkowania. Wprowadzono rękojeść o innym kształcie z tworzywa sztucznego w miejsce drewnianej.

 

Częściowo rozłożony karabinek AKM

vmaganet.pl

 

Zasilanie kbk AKM

Do zasilania karabinku możliwe jest wykorzystanie następujących nabojów 7,62 × 39 mm wz. 43 :
– z pociskiem zwykłym (typ PS).
– z pociskiem przeciwpancerno-zapalającym (typ BZ). 
– ze zmniejszonym ładunkiem miotającym (typ US), stosowany do strzelania razem z tłumikiem dźwięku PBS-1.
– z pociskiem smugowym (typ T-45), pozostawiającym w powietrzu ślad na odległości do 800 metrów.
– z pociskiem zapalającym (typ Z)

Zasilanie karabinka odbywa się z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 nabojów. Rzadziej spotykane są 10, 50 lub nawet 100 nabojowe magazynki łukowe. Do broni pasują również magazynki od RPK (ręczny karabin maszynowy, pochodna AKM), 40 nabojowe – łukowe lub 75 nabojowe – bębnowe.

 

Kbk AKM z bagnetem 6H4 oraz celownikiem noktowizyjnym NSP-3

 

Wersje i modyfikacje

– AKM – wersja z kolbą stałą, drewnianą.
– AKMS – wersja z kolbą metalową, składaną pod korpus.
– AKMŁ – wersja AKM z bocznym montażem (tzw. 'jaskółczy ogon') przeznaczonym na celownik noktowizyjny (np. NSP-2) lub optyczny (np. PSO-1), występująca również ze szczelinowym tłumikiem płomienia oraz specjalnym dwójnogiem.
– AKMP – wersja wyposażona w trytowe źródła światła.
– AKMŁP – wersja AKMŁ wyposażony w trytowe źródła światła.
– AKMSNP – wersja AKMŁP z kolbą składaną.
– AKMSN – wersja AKMŁ z kolbą składaną.
– AKMSP – wersja AKMP z kolbą składaną.
– AKMS wz. 80 – polska wersja AKMS wyposażona w ogranicznik serii, nie produkowana seryjnie.

Kbk AKM przystosowany jest do użycia bagnetu 6H3 lub 6H4 (który razem z pochwą może stanowić prowizoryczne nożyce do przecinania różnego rodzaju drutów, przewodów). Bagnet noszony jest zwykle przy oporządzeniu jednak w razie potrzeby podjęcia walki wręcz może zostać zmontowany na obsadzie lufy. Nie przeszkadza to w prowadzeniu ognia z karabinku.

 

Od momentu narodzenia się całej rodziny karabinków AK, były one poddawane częstym modyfikacjom, których ilość jest niezmiernie trudna do skatalogowania i opisania. Często prowadzono je w warunkach polowych, wiele z nich nie pojawiło i nie pojawi się nigdy w żadnych publikacjach. Również nazewnictwo poszczególnych wersji zależy od kraju, w którym je opracowano lub wytwarzano. Należy mieć to na uwadze.

 

Bibliografia:
– Typy broni i uzbrojenia 96 – Karabinek AKM kal. 7,62 mm Teofil Chyba; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1984
– 7,62 mm karabinek AKM. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania; Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej 1967

Zabrania się do kopiowania, powielania i przetwarzania części lub całości artykułu oraz jego publikowania bez zgody autora.

copyright © by Cebuś, 2011

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie