Matura to egzamin kończący szkołę średnią. Obejmuje program nauczania wybranych przedmiotów. Przystąpienie do matury nie jest obowiązkowe, lecz niezbędne dla kandydatów na uczelnie wyższe. Wiele kierunków studiów jako jedyne kryterium podczas naboru stosuje wynik egzaminu maturalnego. Co ciekawe, matura nie poświadcza wykształcenia średniego. Takim dokumentem jest świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej – liceum lub technikum.
Jak wygląda matura?
Egzamin maturalny składa się z części pisemnej i, ewentualnie, ustnej. Od roku 2020 matura ustna nie jest obowiązkowa, ale już od 2023 roku ponownie zostanie wprowadzona konieczność zdawania ustnego egzaminu. Obowiązkowy jest egzamin pisemny na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz na poziomie rozszerzonym z jednego wybranego przedmiotu. Dobrowolnie można przystąpić do egzaminów pisemnych na poziomie rozszerzonym z pięciu dodatkowych przedmiotów. To oznacza, że maksymalnie egzamin można zdawać z sześciu przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Każdy uczeń może wybrać przedmiot dodatkowy z następującej listy:
– biologia
– chemia
– fizyka
– filozofia
– geografia
– historia
– historia muzyki
– historia sztuki
– informatyka
– język łaciński i kultura antyczna
– język mniejszości narodowej
– język obcy nowożytny
– język polski
– język regionalny
– matematyka
– wiedza o społeczeństwie
Ze zdawania egzaminu zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych. W takim przypadku uczeń otrzymuje zaświadczenie potwierdzające uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady. Zwalnia ono z postępowania kwalifikacyjnego na konkretny kierunek, uczelnię lub specjalność, w zależności od informacji zamieszczonych przez organizatora olimpiady czy konkursu.
Jak się przygotować do matury?
Matura to ogromna ilość materiału do nauki. Jeśli do tej pory uczeń przykładał się do pracy, to wiadomości wystarczy odświeżyć. Regularność w przygotowywaniu się jest najważniejsza. Najtrudniej w ogóle zacząć powtórki, później powinno być coraz łatwiej. Codziennie możesz uporać się z niewielką dawką wiedzy. Jest to prostsze niż nagły zryw i próba przyswojenia zbyt dużej partii materiału. Pomoże w tym określenie realnych celów nauki. Zakres wiadomości należy podzielić na ilość tygodni pozostałych do egzaminu. W ten sposób powstanie planer, umożliwiający skuteczne przyswojenie wiedzy. Wystarczy trzymać się ustalonego planu. Podczas nauki warto przygotować odpowiednie notatki, które posłużą później do sprawdzenia stopnia utrwalenia informacji i do szybkich powtórek. Czytelne i przejrzyste karteczki, które pozwolą w łatwy sposób przypomnieć sobie najważniejsze fakty to jedno z najczęściej niedocenianych narzędzi podczas nauki.
Poprawne notatki
Całe strony zapisane ciągłym tekstem to nie jest notatka, do której chce się wracać. Z takich zeszytów bardzo trudno jest wychwycić sens materiału. Jeżeli przygotowujesz notatki podczas bieżącej nauki, to może zastanawiasz się, czy wygodniej używać komputera czy pisma ręcznego? Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Princeton potwierdzają wyższość notatek sporządzanych zwykłym długopisem nad tymi wklepywanymi na klawiaturze. Dlaczego? Przede wszystkim ręcznie zapisuje się wolniej, a dłoń szybciej się męczy. Mózg już podczas zapisywania musi wstępnie przetworzyć informacje, zrozumieć je i wybrać najważniejsze słowa kluczowe. Warto zapisać fakty: nazwiska, daty, wzory lub tytuł dzieła. Notatka nie powinna zawierać oczywistych lub już wcześniej zapamiętanych rzeczy. Zbyt długie zapiski zniechęcają do późniejszego ich przeglądania. Z tego względu stosuj też skróty, na przykład zamiast zwrotu „pole trójkąta” możesz stosować PΔ. Jest szybsze, łatwiejsze do zapisania, lepiej wygląda i zajmuje mniej miejsca. Najważniejsze, żebyś później bez problemu mógł odszyfrować zastosowane skróty. Notatki powinny być estetyczne. Staranne pismo i używane kolory odpowiadają za aktywację prawej półkuli mózgu. Dzięki czemu pobudzona zostaje kreatywność, a informacje na dłużej zostaną w głowie! Ładne notatki to przydatne narzędzie do wymiany z innymi uczniami. Jeżeli zostało mało czasu, to możecie sobie nawzajem pomóc przez tworzenie notatek, na przykład każda osoba przygotuje karteczki z innego działu.
A może wspólna nauka?
Wzajemna pomoc w przygotowywaniu notatek to jeden z pomysłów na ułatwienie sobie pracy. Kolejnym jest zebranie grupy przyjaciół do wspólnych powtórek. Wizerunek samotnego maturzysty skulonego przy biurku pełnym zeszytów to pierwsze skojarzenie z nauką przed egzaminem. Tymczasem nauka w grupach ma kilka zalet. Niekoniecznie trzeba spotykać się z najlepszym przyjacielem. Lepiej umówić się z osobami będącymi na podobnym poziomie nauki i ze zbliżoną motywacją. Dobrym pomysłem na naukę w gronie znajomych jest sprawdzanie poziomu wiedzy. Jeżeli odpytacie się wzajemnie, to, po pierwsze, stanie się jasne z czego należy się jeszcze doszkolić. Po drugie, głośne powtarzanie faktów ułatwia zapamiętywanie ich. Osoby obok mogą dopowiedzieć jakieś istotne szczegóły i pomóc je utrwalić. Dodatkowo powtórki w miłej atmosferze sprawiają, że nauka nie kojarzy się z cierpieniem. Utrwalanie wiadomości jest łatwiejsze podczas przyjemnych spotkań. Warto dodać, że nie trzeba zbierać się w kawiarni czy u kogoś w mieszkaniu. Równie dobrze można poszukać osób, które pragną wspólnej nauki online. Komunikatory z dostępem do mikrofonu i kamerki pozwalają uzyskać pożądany efekt utworzenia grupy, przy jednoczesnym oszczędzaniu czasu na dojazdach i niewiele wnoszących ploteczkach. Dodatkowo, przed terminem spotkania korzystnie będzie ustalić zakres materiału do powtórki. To pozwoli przygotować się do wzajemnego odpytywania a jednocześnie wyzwoli motywację do nauki, żeby nie splamić się niewiedzą.
Nauka dla indywidualistów
Pomimo niewątpliwych zalet nauki w grupie są osoby, które wolą powtarzać materiał w samotności. Dla nich pomocne mogą być plany nauki lub indywidualne kursy. Planer, o którym wspomniano już wyżej, to świetny sposób na zapanowanie nad tempem przyswajania wiedzy. W Internecie jest również sporo narzędzi w formie szkoleń i filmików, pozwalających przypomnieć sobie wiadomości z przedmiotów podstawowych i dodatkowych. To świetna alternatywa dla osób, które nie chcą polegać wyłącznie na szkolnych podręcznikach. Najważniejsze, aby upewnić się, że materiały są przygotowane rzetelnie i kompleksowo. Dawka wiedzy opracowana przez nauczycieli i przedstawiona w jasny sposób wspomoże naukę każdego ucznia. Na przykład strona https://matura100procent.pl dostarcza materiały pomagające zdać maturę z dowolnego przedmiotu. Oferuje bezpłatne planery obejmujące kalendarze powtórkowe na 100 dni nauki z biologii, chemii, geografii, matematyki i języka polskiego. Uczeń wpisuje datę zapoznania się z każdym kolejnym zagadnieniem. W ten sposób uzyskuje się pewność regularnego przyswajania wiedzy. Ciekawą opcją są również kursy w formie filmików. To idealny sposób nauki dla słuchowców, którym czytanie notatek nie wystarcza, by skutecznie przyswoić wiedzę. Materiał streszczony podczas takiej prezentacji, zostanie na dłużej u każdego maturzysty, który nie potrafi sporządzać notatek ani wyłuskać sedna zagadnienia z długich rozdziałów w podręczniku.
Chociaż ogrom materiału do przyswojenia przed egzaminem maturalnym może początkowo przerażać, to jednak praktyka dowodzi, że większość uczniów jest w stanie zdać egzamin za pierwszym podejściem. Jeśli celem ucznia jest dostanie się na uczelnie wyższą, to trzeba sięgnąć po skuteczne sposoby nauki umożliwiające uzyskanie jak najwyższego wyniku na testach. Dobrze rozplanowana nauka, realnie określone cele i umiejętność zapanowania nad stresem to podstawa przygotowań do matury. Za wszystkich przystępujących do najbliższego egzaminu trzymamy kciuki!
Źródło: Artykuł sponsorowany