Home Literatura „Dwaj bracia”- recenzja

„Dwaj bracia”- recenzja

przez historyk
0 komentarz

Lektura książki „Dwaj bracia” Bena Eltona to niezapomniana przygoda, która wciąga nas w trudne życie żydowskiej rodziny, żyjącej w najgorszych możliwych czasach, w najgorszym możliwym miejscu- Berlin, przed drugą wojną światową.

Książka nie posiada jednego głównego bohatera, wokół którego toczy się historia, wątki przerzucane są między wszystkimi członkami rodziny oraz ich przyjaciółmi.

Początkowo życie rodziny Stenglów jest jak na tamte czasy zwyczajne, młoda para doczekała się dwójki dzieci, żyje w centrum Berlina i zmaga się z takimi samymi przeciwnościami losu jak cała reszta populacji po przegranej wojnie światowej. Czasy zmieniają się drastycznie po dojściu do władzy NSDAP, z każdym kolejnym rokiem ich życie jest trudniejsze, są dyskryminowani i walczą o przetrwanie jednak mało kto zakłada, że może dojść do masowych mordów.

Chłopcy często się biją, zawierają przyjaźnie, zakochują się w tej samej dziewczynie- bogatej i pięknej żydówce, którą obiecują chronić kiedy czasy stają się mniej ciekawe, a która ostatecznie doprowadza do śmierci kilku bliskich osób.

Książka pokazuje prawdę, nie można mówić jednoznacznie o happy endzie, większość bohaterów ginie, ukazane są realia tamtych czasów, trudności, bestialstwo ale i normalne życie, plany, marzenia i przyjaźnie. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników tych czasów- książki nie da się wyrzucić z pamięci!  

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie