Home I wś, okres międzywojenny i II wś 2 Inscenizacja „Bitwy o Poznań” 2015

Inscenizacja „Bitwy o Poznań” 2015

przez historyk
0 komentarz

Inscenizacja "Bitwy o Poznań" 2015

23 lutego na poznańskiej Cytadeli odbyły się uroczystości dotyczące 70 rocznicy wyzwolenia Poznania. Na początku przy pomniku Bohaterów odbyła się część oficjalna. Później przy Dzwonie "Pokoju" odbyło się widowisko rekonstrukcyjne "Bitwa o Poznań", które jak co roku przyciąga rzesze miłośników historii. Zorganizowało go Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "WARTA" wraz z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorwmi, takimi jak: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Green Light" której członkowie wcielili się w rolę Poznaniaków walczących o Cytadelę, GRH 1 SK Commando ze Swarzędza jako załoga Jeepa Willys'a.

Jako żołnierze Armii Czerwonej wystąpili rekonstruktorzy z Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej, SHF "Przedmoście Piła", Poznaniacy z Grh Frontowiec, GRH Poland z Bydgoszczy, Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej (także jako żołnierze Wermachtu).

W roli żołnierzy Wehrmachtu wystąpili działacze Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych z Częstochowy.

Volkssturmistów zagrała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Reichshof 1944 z Rzeszowa.

Jako Waffen-SS wystąpili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Rhein".

Jak każdego roku inscenizacja bitwy wypadła bardzo dobrze. Były wybuchy, strzały a także dużo dymu. Kilkuset osób z grup rekonstrukcyjnych znakomicie pokazało nam wszystkim całkiem oryginalne widowisko bardzo dobrze oddające walkę czyli zarówno obrone resztek niemieckiej załogi Cytadeli jak i atak żołnierzy Armii Czerwonej wraz z "ochotnikami" z Poznania.

Wszystko wypadło bardzo dobrze i dlatego chciałbym podziękować tym wszystkim którzy brali w tym udział, bo widowisko było bardzo , bardzo ciekawe. Jedyna rzecz którą różniła się inscenizacja z 2015 roku w stosunku do roku 2014 to brak czołgu IS -2. Mimo wszystko T-34/85 to nie IS – 2. Ale mimo tego było to bardzo ciekawe widowisko, które na pewno zapadnie w pamięci tysięcy Poznaniaków którzy przybyli na Cytadelę.
 

Ireneusz Piątek

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie