Home Felietony Historia Dnia Wszystkich Świętych

Historia Dnia Wszystkich Świętych

przez historyk
0 komentarz

Na 1 listopada

Wszystkich Świętych nam przypada

Trzeba włożyć ciepłe ciuszki

Idż na cmentarz też w Zaduszki

Zapal znicze zmów pacierze

Mimo, że cię strach już bierze

W Pakosławiu spróbuj wódki

wnet cie miną wszystkie smutki….Autor Ireneusz Kuleczka

 

Historia Dnia Wszystkich Świętych

Dzień Wszystkich Świętych, to coroczne listopadowe święto, obchodzone ku czci wszystkich chrześcijan, którzy jak się ogólnie wierzy przebywają już w niebie. Wiąże się ono z pradawnymi wierzeniami, które mówią nam, że właśnie wspomniani święci, w pewien bliżej nam nieznany sposób mają z ludźmi żyjącymi na ziemi kontakt. Co niektórzy ludzie mówią, że święci ci pomagają  nam żywym w bardzo wysublimowany i specyficzny sposób, dlatego też w dniu Wszystkich Świętych żywi, obchodzą ich święto, aby w ten sposób podziękować im za opiekę.

 

Prawda historyczna

Według różnych źródeł historycznych, uroczystość Wszystkich Świętych sięga czasów antycznych. Wtedy to w szczególny sposób wspominano i czczono wszystkich zabitych za wiarę chrześcijan, którzy uwierzyli w słowa głoszone przez Jezusa i jego apostołów. Jak mówi pan Jan Władysław Łysy historyk, już w IV wieku wprowadzano takie święto celebrujące wszystkich męczenników za wiarę w kościołach wschodnich prowincji Imperium Rzymskiego.

 

W średniowieczu

W wiekach średnich, uroczystość Wszystkich Świętych celebrowana była dnia 13 maja. Wspominano wtedy męczenników zmarłych za wiarę w Jezusa, tuż po zakończeniu obchodów Zielonych Świątek. Papież Grzegorz III, nakazał jednak obchodzić ten dzień w listopadzie, bo jak mówi pan Witold Szparag historyk z Radomia, listopad jest bardziej mistycznym miesiącem, w którym mroczne mgły i długi wieczór napawają wszystkich uczestników tego dnia niesamowitością i tajemniczością. Papież Jan XI zdecydował, iż miało to święto obowiązywać na całym świecie jako obowiązkowe. Nie palono wówczas żadnych zniczy i nie zanoszono nigdzie kwiatów. Obchodzono to święto jedynie modlitwą i śpiewem hymnicznym, wychwalającym Boga.

 

Z begiem czasu

Wraz z upływem czasu, do początkowo chrześcijańskiego święta wkradły się naleciałości pogańskie. Zaczęto wtedy parać się magicznymi sposobami, które miały na celu wywoływać duchy zmarłych świętych, aby gro ludzi żyjących mogło im podziękować za opiekę i wszelką pomoc. Wtedy to właśnie, te pogańskie zwyczaje wyparły czystość chrześcijańskich modlitw zanoszonych do Boga w imieniu Jego Syna Jezusa Chrystusa. Zaczęto też wtedy palić na mogiłach świece i pochodnie, bo  wierzono, że wychodzące z grobów duchy muszą mieć oświetloną drogę do swoich dawnych gospodarstw. Zanoszono też na mogiły bliskich zmarłych picie i jedzenie i tam też spożywano wszelkie pokarmy. Śpiewano także różne pieśni ale tym razem nie wychwalające Boga, ale chwalące wszystkie duchy zmarłych ludzi.

…Jest na Krynkach cmentarzysko

bardzo stare jest tam wszystko

pełno duchów i upiorów

które chodzą bez ubiorów

straszą wszystkich na około

lecz ogólnie jest wesoło

jedzą piją naleweczkę

obciągnęli całą beczkę

zjedli żuru cmentarnego

i napoju wytrawnego….Autor Tadeusz Mokrzyński

 

Obchodzone zwyczaje

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas zadumy i refleksji, nad przemijającym czasem. Tego dnia wszyscy ludzie odwiedzają groby swoich bliskich, na których oczywiście z pogańskiej obyczajowości palą świece. Z czasem utarło się, że świece te już nie wskazują drogi umarłym, ale są one symbolem pamięci o bliskich z naszych rodzin, którzy już stąd odeszli. 

 

 

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie