Home Tradycja i Obyczaje Ewolucja języka angielskiego

Ewolucja języka angielskiego

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

   Historię języka angielskiego opisuje się zwykle w trzech okresach. Wyróżnia się okres staroangielski, średnioangielski oraz nowoangielski. Przez lata język angielski ewoluował i zmieniał się systematycznie. Dziś pewnie ciężko byłoby porozumieć się z osobami, które mówiły by w języku funkcjonującym ponad 1500 lat temu.

 

 

Okresy rozwoju angielskiego:

Językiem staroangielskim posługiwały się przede wszystkim plemiona zamieszkujące obszar dzisiejszych Wysp Brytyjskich. Byli to Anglowie, Sasi oraz Jutowie, którzy trafili w te rejony w połowie pierwszego millenium naszej ery. Wyróżniało się wówczas różne dialekty, które miały swoje okresy dominacji na Wyspach. Najczęściej w historii tego okresu wyróżnia się dialekt zachodniosaksoński oraz anglijski. Nie bez znaczenia na dzisiejszy kształt języka angielskiego miał również bliski kontakt z Francją. Wpływ języka francuskiego na język angielski występował w znacznym stopniu w okresie średnio angielskim po 1066 r.  Najeźdźcy z Francji w znaczący sposób wpływali na zmiany w języku staroangielskim. Taki stan rzeczy wynika m.in. ze sporej liczby zapożyczeń. Anglicy prowadząc liczne konwersacje z Francuzami często wykorzystywali ich sposób wyrażania myśli przemycając i adaptując różne formy w swoim języku. Okres nowoangielski datuje się na okres 1500 r. n.e. i późniejszy. W tych czasach rozpowszechniała się już literatura, zaczęto systematyzować reguły gramatyczne i sposób pisania. Na przyspieszenie ewolucji w znacznym stopniu wpłynęło wynalezienie druku. W okresie nowoangielskim powstały pierwsze słowniki. W czasach nowożytnych język angielski stał się jednym z najpopularniejszych języków na naszym globie.

 

Angielski wczoraj i dziś:

W obecnym kształcie posługuje się nim ponad 1,5 miliarda ludzi. Na całym świecie powstają szkoły języka angielskiego. Rozprzestrzenianiu języka angielskiego sprzyja również Internet, w którym znajdują się liczne treści wyrażane właśnie w języku angielskim. Konwersacje w języku angielskim można usłyszeć w pracy, na uczelni, podczas oglądania filmów i seriali, w większości gier komputerowych etc. Nauka języka angielskiego jest obecnie praktycznie warunkiem koniecznym aby znaleźć dobrą pracę. W obecnej chwili język ewoluuje odmiennie na kontynencie amerykańskim i europejskim. W Stanach Zjednoczonych odnotowuje się tendencje do skracania wielu form. Dla wielu osób, które uczą się z lektorem oksfordzkiego języka angielskiego problematycznym może okazać się zrozumienie obecnego w USA slangu. Charakterystyczne jest również to, że język angielski przenika swobodnie do innych języków. Stąd np. określenia typu spanglish, czy ponglish, które określają miks języka hiszpańskiego lub polskiego z językiem angielskim. Tego typu miksy językowe opierają się przede wszystkim na dużej liczbie zapożyczeń z języka angielskiego. Puryści językowi starają się jednak walczyć z tą tendencją, ponieważ uważają tego typu zjawisko za zaśmiecanie rodzimego języka.

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie