Pomorski król … Skandynawii
Czy wiesz że…
Ten pochodzący z Darłowa książę zmienił imię żeby stać się królem Norwegii, ze słowiańskiego Bogusława stał się Erykiem i pod tym imieniem znany jest światu, niezwykła historia syna Słupskiego księcia który został władcą Norwegii, Danii i Szwecji.
Bogusław bo tak mu dali na chrzcie urodził się w Darłowie w 1382 roku jako najstarszy syn pomorskiego księcia Warcisława VII. Działo się to w czasach kiedy Pomorze także te zachodnie ciągle było jeszcze słowiańskie a mowę kaszubską można było usłyszeć praktycznie od Szczecina po Gdańsk. Jako najstarszy syn mógł co najwyżej zostać następnym księciem Słupskim gdyby nie fakt że został pupilkiem ciotki Małgorzaty która była królową potężnej wówczas Danii. Małgorzata I spowinowacona z Gryfitami Pomorskimi przygarnęła czternastoletniego Bogusława, wzięła go na Kopenhaski dwór a następnie usynowiła go, wtedy też prawdopodobnie zmienił imię na bardziej nordyckie i stał się Erykiem. Szczęście nie opuszczało teraz juz Eryka, krółowa Małgorzata I nie tylko była królową Danii była też faktycznym władcą Norwegii i Szwecji, jej jedyny syn przedwcześnie zmarł i właśnie Eryka wyznaczyła na jego następcę. Eryk został królem Norwegi w 1389 roku a Danii i Szwecji w 1396 roku. W rok póżniej podpisano Unię trzech królestw i Eryk Pomorski został pierwszym królem zjednoczonych skandynawskich państw i jednym z najpotężniejszych władców Europy, choć trzeba przyznać że do śmierci Małgorzaty I w 1412 roku to ona była faktycznym władcą Skandynawii.
Niestety Eryk nie okazał się wybitnym władcą, podczas już całkowicie samodzielnych rządów uwikłał się w niepotrzebne wojny, skonfliktował ze szlachtą, w swojej polityce zdecydowanie przedkłada interesy Danii nad interes innych krajów Unii w efekcie czego zostaje zdetronizowany najpierw w Danii i Szwecji w roku 1439 a pózniej także Norwegii w 1442 roku. Rozgoryczony Eryk uchodzi na Gotlandię gdzie zostaje … piratem a jego statki kilka lat sieją postrach na wodach Bałtyku, przez niektórych nazywany jest ostatnim wikingiem. Do Eryka jednak jeszcze raz uśmiecha się szczęście, kiedy grunt zaczyna palić mu się pod nogami a Szwedzi grożą zdobyciem jego Gotlandzkiej warowni w Visby po drugiej stronie Bałtyku umiera Książę Słupski Bogusław IX. Eryk w końcu opuszcza wyspę i jako prawowity dziedzic obejmuje władzę w księstwie gdzie już we względnym spokoju dożywa starości i umiera w zamku w Darłowie w 1459 roku.
Jest jeszcze jedna tajemnica związana z księciem, nie wiadomo co się stało z kosztownościami i skarbami zrabowanymi podczas korsarskich rajdów Eryka, podobno przekazał je krewnemu Erykowi II i księżniczce Zofii, od tamtej pory skarb zaginął a przynajmniej jego większa część.
Taka jest historia nieco zapomnianego dzisiaj Pomorskiego księcia który nie wykorzystał wielkiej szansy którą dał mu los, mógł być zapamiętany przez historię jako wielki król a skończył jako przegrany władca małego księstwa. Czy był aż tak fatalnym władcą? niekoniecznie, Duńczycy mimo wszystko dobrze go oceniają gdyż dbał o ten kraj i zawsze stawiał go na pierwszym miejscu w Unii Kalmarskiej, innaczej Szwedzi gdzie do tej pory ma fatalną opinię. Jedno jest pewne zapisał się w historii a jego nazwisko będzie już zawsze obecne w historii Skandynawii i całej Europy.
Daniel Gacia
Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ
Zdjęcie:https://pl.wikipedia.org/wiki/Eryk_Pomorski#/media/File:ErichI.1500.JPG