Strona główna » Ewolucja myślenia każdego z nas

Ewolucja myślenia każdego z nas

przez historyk
0 komentarz

Ewolucja myślenia to proces, który dotyczy każdego z nas. Myślenie człowieka ewoluuje, czyli zmienia się w miarę upływu czasu, doświadczeń życiowych i zdobywania wiedzy. Wiedza jest kluczowa w tym procesie. Poznanie bieżących osiągnięć techniki umożliwiających badania naukowe w skali do tej pory nieosiągalnej koryguje wiele teorii uznawanych za fundamentalne i niepodważalne. Taką modyfikację przechodzi obecnie teoria ewolucji Darwina. Jednak zrozumienie każdego zagadnienia wymaga wsparcia wiarygodną i przystępną informacją. Pomocą służą wydawnictwa oraz publikacje internetowe.

 

Pomoce popularno-naukowe

Znakomitym źródłem informacji są różnego rodzaju serwisy popularnonaukowe, które w przystępny sposób wyjaśniają wiele skomplikowanych zagadnień naukowych. Szczególnym jest nowy portal ewolucjamyslenia.pl, który zamieszcza wiele artykułów poruszających tematy pozwalające wyjść poza schemat myślenia ukształtowany głównie przez szkołę i tradycję kulturowo-społeczną.

Pokonywanie utartych schematów myślenia

Otwierając link https://ewolucjamyslenia.pl/ z wieloma ciekawymi artykułami o tematyce- ewolucja czy biologia, można zapoznać się z nowatorską publikacją Marty Cuberbiller "Dziesięć największych błędów Darwina". Jest ona istotnym głosem w dyskusji o ewolucji i znakiem tego, że teraz właśnie jest najwyższy czas do tego, aby stać się gotowym na pokonanie schematów myślenia pokutujących przez wiele lat bez żadnego uzasadnienia.

Pomyłki Darwinizmu

Według autorki tekstu "Dziesięć największych błędów Darwina" obecny poziom wiedzy z wielu dziedzin nauki nie potwierdza teorii stanowiącej opokę teorii darwinizmu. Argumenty dostarcza nie tylko blisko związana z jego nauką biologia, ale też takie dyscypliny jak geologia czy nauka o ziemi.

Właśnie geologia nie potwierdza istnienia tzw. gatunków pośrednich, czyli ogniw łączących różne formy organizmów. Zagłada tych form miała się odbywać na olbrzymią skalę tymczasem, nie ma żadnych odkryć formacji geologicznych zawierających odmiany pośrednie. Darwin doskonale zdawał sobie sprawę z tej niedoskonałości. Tłumaczył ją tym, że kopaliny mogą dopiero w przyszłości być odkryte i potwierdzić jego przypuszczenie. Twierdził, że dalszy rozwój nauki i udoskonalanie metod badań geologicznych przyczyni się do zaświadczenia tego, że miał rację. Jednak kolejne pokolenia naukowców i ich odkryć nie zapełniły tej luki. Zapis kopalny nie dostarczył spodziewanych przykładów. Fakt przystosowywania się organizmów do zmieniającego się otoczenia nie jest ewolucją, taki wniosek obecnie prezentuje nauka.

Nauka o ziemi wyróżnia w jej dziejach w erze paleozoicznej kambr okres charakteryzujący się wielką eksplozją zmian ewolucyjnych na naszej planecie. Pojawiły się organizmy, których nigdy przedtem nie było, nie było też ich potem. Wzajemnie były mocno zróżnicowane. Biolodzy nazywają ten okres Big Bang. Wielki Wybuch nie był wytłumaczalny tezami stawianymi przez Darwina. Pojawiła się więc hipoteza o przerywanej równowadze. Zaprezentowali ją dwaj paleontolodzy w 1971 roku Niles Eldredge i Stephen Jay Gould, tłumacząc, że ewolucja przebiega wolno miliony lat, dlatego trudno jej dowieźć. Do obecnych czasów jednak nie potwierdzono jednoznaczne jej mechanizmów ani nie wyjaśniono zjawiska kambryjskiego. Wszystkie wątpliwości co do darwinizmu przedstawia artykuł pod linkiem https://ewolucjamyslenia.pl/dziesiec-najwiekszych-bledow-darwina/, który warto przeczytać.

Jest wiele pytań i różne odpowiedzi. Każdy poszukujący jakiś prawd musi sam dociekać, drążyć, wzbogacać swoją wiedzę o życiu, planecie, wszechświecie, zmieniać więc ewaluować swe myślenie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie