Home Artykuły Rewolwer – poznaj historię najsłynniejszej broni dzikiego zachodu

Rewolwer – poznaj historię najsłynniejszej broni dzikiego zachodu

przez historyk
0 komentarz

Żadne spojrzenie na ewolucję broni palnej nie byłoby kompletne bez tak ważnej części, jaką jest historia rewolwerów. Konstrukcja ta była pierwszą, udaną próbą przezwyciężenia najważniejszego ograniczenia broni palnej, czyli konieczności przeładowania. Przed erą rewolwerów, proces ten był czasochłonny, a broń mogła wystrzelić jedynie raz. Jak wyglądał rozwój broni rewolwerowej?

 

 

 

Protoplaści rewolwerów

Pierwszą konstrukcją wykorzystującą mechanizm rewolwerowy – czyli obracający się cylinder – była broń, stworzona przez Jamesa Puckle'a w 1718 roku. Wynalazek konstruktora można uznać za wczesną wersję karabinu maszynowego o bardzo podobnym działaniu jak karabin Gatlinga, opatentowany prawie 150 lat później.

Jednak za przodka rewolweru uważa się inną konstrukcję. Była to krótka broń strzelecka z cylindrem obrotowym, opracowana w 1818 roku przez angielskiego wynalazce – Elisha’a Colliera’a. Nie była to jednak udana konstrukcja. Jej wszystkie niedoskonałości wynikały z niewydajnej metody wykorzystywania czarnego prochu w ówczesnej broni palnej, a także z zastosowania zamku skałkowego. Niemniej jednak, rewolwer Collier’a posłużył jako inspiracja dla człowieka, któremu przypisuje się stworzenie broni tego typu.

Samuel Colt zmienia historię broni palnej

Założyciel Colt Firearms Company z pewnością wyróżnia się na tle innych, wielkich amerykańskich biznesmenów. Samuel Colt był idealnym połączeniem wizjonera, wynalazcy oraz mistrza sprzedaży. Jego „obrotowy pistolet” opatentowany 1836 roku, na zawsze zrewolucjonizował strzelectwo oraz sposób wykorzystania broni palnej.

Mimo najlepszych starań twórcy, jego nowy wynalazek nie zyskał powszechnej popularności przez ponad dekadę. W 1847 roku teksańscy stróżowie prawa strzegący pogranicze, złożyli zamówienie na 1000 sztuk tej broni. Ich sukcesy w czasie wojny meksykańsko – amerykańskiej sprawiły, że konstrukcja Colta zaczęła być coraz bardziej popularna, w szczególności wśród osadników borykających się z posiadającymi przewagę liczebną Indianami. Sześciostrzałowiec zapewniał im wystarczającą przewagę ogniową, aby skutecznie się bronić.

Colt był niezwykłym człowiekiem pod wieloma względami, jednak nie był pozbawiony wad. Konstruktor został obiektem sporej krytyki, kiedy w czasie wojny secesyjnej sprzedawał broń obu stronom konfliktu. Miał też inną słabość – był do cna próżny. Chęć jakiekolwiek próby ulepszenia jego projektów uważał za osobistą zniewagę. Rollin White – rusznikarz pracujący dla Colta, przedstawił mu pomysł wykorzystania metalowych nabojów, które zastąpiłyby konieczność wykorzystania ładunków prochowych i kapiszonów. Zaproponowane rozwiązanie zostało oczywiście odrzucone. White samodzielnie opatentował ten pomysł w 1852 roku, a następnie sprzedał go parze przedsiębiorców, którzy również zajmowali się bronią palną. Byli nimi Horace Smith oraz Daniel B. Wesson. Dzięki rozwiązaniu White’a, firma Smith&Wesson, została pierwszym na świecie producentem broni palnej zasilanej nabojami. Prawo patentowe zabraniało Colt’owi korzystania z tego wynalazku przez 20 lat. Odrzucenie pomysłu White’a kosztowało jego firmę miliony dolarów oraz spowodowało, że Smith&Wesson stało się potentatem w dziedzinie produkcji broni.

Dalszy rozwój konstrukcji

Mimo iż Amerykanie tacy jak Colt i White zostali ojcami wielu rozwiązań w dziedzinie rewolwerów, to jedna z największych innowacji została opracowana przez Anglika. Robert Adams w 1851 roku skonstruował pierwszy w historii rewolwer double-action (podwójnego działania). Chociaż jego broń cechowała się znacznie większą szybkostrzelnością, niż konstrukcje poprzedników, to musiało upłynąć wiele lat, zanim nowa technologia się upowszechniła. Przed wojną secesyjną, większość broni palnej była w dużej mierze produkowana ręcznie. Przez to, jakość elementów skomplikowanego mechanizmu spustowego nie była jednolita, co przekładało się na awaryjność. Większość nabywców broni wolała wybrać konstrukcje prostszą i mniej zawodną.

Udoskonalenia w technikach produkcji i szersze wykorzystanie linii montażowych zdołały przezwyciężyć poprzednie ograniczenia. Od 1877 roku Colt zaczął masową produkcje rewolwerów podwójnego działania, które na początku XX wieku wyparły popularnością swoich przodków.

Rewolwer dzisiaj

Automatyczne pistolety ładowane z magazynków pojawiły się już w ostatniej dekadzie XIX wieku. Od tego czasu upadek rewolwerów jest przewidywany prawie bez przerwy. Mimo to, wiele modeli broni tego typu wciąż jest bardzo popularna, a nawet ikoniczna. Obecnie, rewolwer przeżywa swoją drugą młodość, dzięki jego popularności w strzelectwie sportowym i rekreacyjnym.

Chcesz postrzelać z historycznej broni, zajrzyj tutaj: strzelanie z broni historycznej

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie