Home Muzea, zabytki i galerie Już od dziś w Muzeum Narodowym

Już od dziś w Muzeum Narodowym

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 11 września będziemy mogli oglądać wystawę poświęconą masonerii, jednemu z ważniejszych, a nieczęsto przywoływanych składników kultury polskiej i powszechnej, począwszy od XVIII wieku do dnia dzisiejszego. Niezwykła ekspozycja pokaże kształtowaną przez masonerię na przestrzeni wieków wizję świata: polityki, sztuki, społeczeństwa. Blisko 500 dzieł prezentowanych w ośmiu muzealnych salach – zaaranżowanych na wzór drogi wtajemniczenia do loży – zilustruje przede wszystkim historię i dorobek rodzimej masonerii, nazywanej też wolnomularstwem. Na zwiedzających czekają zaskakujące rozwiązania scenograficzne, multimedialne prezentacje, a także bogaty program wydarzeń towarzyszących. Pierwszą w Polsce tak wszechstronnie ujętą wystawę poświęconą temu tematowi będzie można oglądać do 11 stycznia 2015 roku.

 

Program towarzyszący wystawie

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie „Masoneria. Pro publico bono“. Wśród planowanych zajęć znajdą się warsztaty familijne, spacery śladami warszawskiej masonerii oraz przeznaczona dla młodzieży gra miejska z licznymi atrakcjami. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w wycieczkach do Arkadii pod Nieborowem, gdzie przewodnicy opowiedzą o tajemnicach założonego w XVIII wieku parku. Tak jak do tej pory Muzeum zaprasza na wykłady czwartkowe, podczas których będzie można poszerzyć swoją wiedzę o wolnomularstwie. Również w czwartki odbędą się spotkania w przestrzeni wystawy, poświęcone wybranym obiektom, oraz oprowadzania muzyczne inspirowane kompozycjami masońskimi. MNW zaprasza na oprowadzanie kuratorskie prof. Tadeusza Cegielskiego oraz wykłady niedzielne wprowadzające w tematykę ekspozycji. W programie towarzyszącym wystawie nie zabraknie również propozycji dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej MNW, w zakładce Edukacja: www.mnw.art.pl

 

1_Masoneria.Pro publico bono_MNW_ Portret Stanislawa Augusta Poniatowskiego z klepsydra, Marcello Bacciarelli, 1793, MNW.jpg

Najbliższe wydarzenia:

OPROWADZANIE KURATORSKIE

14 września / niedziela / 12.00

Spotkanie na wystawie z kuratorem prof. Tadeuszem Cegielskim, historykiem i wolnomularzem

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

18 września

Masoneria. Pierwszy stopień wtajemniczenia

wykład, prof. Tadeusz Cegielski

Czym jest wolnomularstwo? Czy tylko sposobem godnego i rozumnego, a tym samym szczęśliwego wypełnienia dojrzałej fazy życia, jak utrzymują sami masoni? Czy raczej przygodą intelektualną, wyzwaniem rzuconym rutynie myślenia i działania –  jak chcą inni. Utopią czy marzeniem o świecie odrobinę rozumniej zorganizowanym od tego, w którym przyszło nam żyć? A może szerokim ruchem społecznej naprawy, solidarności i samopomocy lub przeciwnie – zasłoną dla wąskiego, elitarnego grona, sceptycznego wobec zasad demokracji? Czy systemem wtajemniczeń w dziwaczne, archaiczne obrzędy, budzące podejrzenia jednych i uśmiech drugich? Zapewne wolnomularstwo było i jest tym wszystkim, a interpretacja należy do nas. Aby ułatwić wyrobienie sobie poglądu na temat istoty, genezy i funkcji masonerii, historyk i wolnomularz prof. Tadeusz Cegielski pozwoli Państwu uzyskaćpierwszy stopień wtajemniczenia  w arkana sztuki królewskiej, czyli masonerii spekulatywnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie