Home Inne Japońskie miecze militarne

Japońskie miecze militarne

przez historyk
0 komentarz

Japonia ma bardzo bogatą historię jeśli mowa o mieczach. Już około roku 300 p.n.e. Japończycy walczyli za pomocą mieczy o prostych ostrzach. Były one duchowymi symbolami samurajów. Przez długi czas, w zasadzie do lat 30. XX wieku większość urzędników nosiła miecze należące do ich rodziny. Jednak japoński miecz wojskowy z lat 30.  ubiegłego wieku był inspirowany w dużej mierze Zachodem. Szermierze postanowili stworzyć własne tradycyjne miecze wojskowe. Wykorzystali w tym przypadku miecze z epoki Showa nazywane Showa-to. Pod koniec lat 30. XX wieku Japonia była w stanie wojny  z Chinami. Zapotrzebowanie na miecze wojskowe było więc duże. Zaczęto wówczas produkować japońskie miecze wojskowe NCO. Były one wykonywane w sposób maszynowy. Posiadały głowicę z blachy stalowej. Według serwisu www.mieczejaponskie.pl te miecze nie są jednak klasyfikowane jako oryginalne miecze typu Katana. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim kolekcjonerzy.

Shin-gunto to nowe ostrza wojenne wykorzystywane przez oficerów armii japońskiej. Pod koniec wojny istniały dwa style mocowań tych mieczy zwane mocowaniami morskimi. Były to miecze zdecydowanie najpopularniejsze wśród Japończyków w czasie trwania II wojny światowej. Pochwy czy Saya malowano w tym przypadku na brązowo, rzadziej na niebiesko, granatowo czy czarno. Wiele z tych mieczy uważano jednak za niezgodne z tradycją. Kolekcjonerzy wyżej cenią sobie Katany. Shin-gunto nie są mieczami artystycznymi. Wprawdzie niektóre ostrza wykonywano wówczas ręcznie, ale nie za pomocą metod tradycyjnych. Są one klasyfikowane na podstawie metody produkcji – Muratato, Showato, Yotetsuto, Mantetsuto oraz Hantanzo. Tradycyjnie wykonywano miecze Gendaito i Kindaito. ( źródło: http://www.mieczejaponskie.pl )

Miecze Shin-Gunto NCO

Przed rokiem 1945 podoficerowie wykorzystywali japońskie miecze wojskowe z metalowymi tsukami czy rękojeściami. Przypominają one tradycyjne miecze Shin-Gunto. Niektóre modele posiadają niepomalowaną rękojeść miedzianą, a inne aluminiową. Te japońskie miecze wojskowe na ostrzach mają numery seryjne. Były one produkowane maszynowo. Japońskie miecze wojskowe należące do oficerów posiadają oryginalne numery seryjne na ostrzu, saya, tsuba czy innych częściach miecza. Miecze Shin-Gunto mają również kolorowe frędzle. Stopnie oficerów można rozróżnić właśnie po ich kolorze. Miecze NCO mają też skórzany węzeł.

Japońskie miecze Kyu Gunto

To miecze wykorzystywane przez wojsko, marynarkę wojenną i kawalerię w czasie II wojny światowej. Styl ten był popularny w latach 1883-1945. Miecze przypominały nieco miecze Shin-Gnto. Są podobne także do mieczy Kyu-Gunto. Różnice widać jedynie w wykonaniu pochwy, która w tym przypadku bywa metalowa lub drewniana. Posiada niekiedy mosiężne mocowania. Modele kute ręcznie posiadają wydłużone rękojeści i mekugi lub kołki. Miecze produkowane maszynowi nie mają mekugi. Japońskie miecze wojskowe Kyu-Gunto nie posiadają ponadto żadnych elementów bocznych.

Miecze wojskowe w czasach kolonialnych

W czasach, gdy Japonia okupowała wiele terytoriów w latach 30. i 40. XX wieku, urzędnicy kolonialni mieli specjalne miecze. Były to w zasadzie miecze Kyu-Gunto, ale z pewnymi modyfikacjami. Dla każdego regionu kolonialnego dedykowany był inny emblemat na pasku i jego bokach. Przedstawiał region, z którego pochodziły miecze. Miecze kolonialne produkowane były maszynowo. Posiadały chromowane ostrza. Saya była chromowana lub skórzana. Miała mosiężne mocowania.

Kai-Gunto

To miecze japońskich oficerów marynarki wojennej. Posiadają one metalowe uchwyty wykonane z pozłacanego mosiądzu. Niektóre produkowane były maszynowo, a inne ręcznie. Ostrza w tym przypadku oznaczone są symbolem kotwicy. W japońskiej marynarce wojennej stosowane są też ostrza Toyokawa ze stali nierdzewnej – produkowane maszynowo.

Miecze dla dyplomatów

Są to miecze symboliczne, stanowiące nieodłączny element oficjalnego ubioru. Były wydawane oficerom polowym i ogólnym. Nosili je również dyplomaci konsularni. To miecze proste z obosiecznym ostrzem. Ich uchwyty oraz pochwy wykonane są z pozłacanego mosiądzu. wyróżnia się tutaj również kilka rodzajów mieczy. Miecze Todaijayama to miecze starożytne symbolizujące relacje między Chinami i Japonią.

 

 

 Art. opracowany na podtawie: http://mieczejaponskie.pl/katana-i-inne-miecze-przeznaczone-do-walki/

Źródło: Artykuł partnerski 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie