Home Felietony Historia bombki

Historia bombki

przez Redakcja
0 komentarz
bombka Bożonarodzeniowa

Stylowa dekoracja bożonarodzeniowego drzewka

Ozdobne bombki wieszane na choince są zawsze stylową dekoracją bożonarodzeniowego drzewka. Spotyka się je zarówno w prywatnych domach, jak i w biurach, i urzędach.

Ciekawa historia

Historia bombek jest bardzo ciekawa. Swój początek mają one od roku 1847, kiedy to pojawiły się na choince w Niemczech. Wtedy to Hans Greiner, robotnik szklanej manufaktury, przypadkowo wydmuchał z cienkiego szkła bańkę, której kształt łudząco  przypominał jabłko. W owym czasie jedynymi ozdobami wieszanymi na choince były owoce i orzechy. Gdy mowa jest o owocach, najcz.ęściej były nimi jabłka. Hans wydmuchał takie jabłko, które przetrwało jako dekoracja choinkowa kilka lat.

Brak pieniędzy

Nie mając pieniędzy na zakup jabłek na choinkę, Hans udekorował swoje bożonarodzeniowe drzewko właśnie wydmuchanymi przez siebie szklanymi kulami. Ozdoby te bardzo spodobały się jego sąsiadom i bliskim. Bardzo dużo osób z jego otoczenia chciało mieć podobne dekoracje na swoich choinkach w czasie Bożego Narodzenia. Nietrudno się domyślić, że właśnie takie okrągłe wyroby szklane szybko się rozpowszechniły.

Błyszczące i piękne

Piękne, błyszczące i oczywiście niezwykłe szklane bombki choinkowe swój blask i niewątpliwy urok zawdzięczają srebrzeniu i specyficznym ręcznie wykonywanym malunkom. Wykorzystanie azotanu srebra czyni bombkę od środka całkowicie srebrną. Zaś z zewnątrz malowane są na nich gwiazdki, żłobek z maleńkim Jezuskiem oraz stara szopka, w której przyszedł na świat Król Królów.

Taki wygląd bombek

Taki właśnie wygląd zyskała bombka choinkowa już w roku 1867. Dopiero sto lat później ze szkła bombkowego, czyli bardzo cienkiego, wykonywano nie tylko szklane kule, ale też i pajacyki, łabędzie czy postacie z bajek.

W naszym kraju

Ozdoby choinkowe w Polsce mają wiele zamówień zza granicy. Producenci oczywiście bardzo precyzyjnie i porządnie wykonują  te ozdoby. W połowie XX stulecia właśnie w naszym kraju otworzono największą manufakturę szklanych ozdób na Boże Narodzenie. Są one ręcznie malowane, posrebrzane i obklejane trwałym papierem z niezwykłym połyskiem.

 

Zatem warto, kupując ten delikatny produkt, zastanowić się, ile pracy trzeba włożyć, by powstała tak piękna ozdoba, bez której dzisiaj nie możemy sobie wyobrazić świąt grudniowych.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie