Home Matura z historii Co zrobić aby nauka historii nie była nudna ale ekscytująca

Co zrobić aby nauka historii nie była nudna ale ekscytująca

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

Wbrew powszechnej opinii, to co się kiedyś wydarzyło nie jest bez znaczenia, a tym bardziej nie może być nudne. Nauka historii większości z nas kojarzy się z zakuwaniem na pamięć dat bitew i zawieranych rozejmów oraz terminarzem panowania królów, czy występowania rewolucji. Faktycznie w tej formie historia może być mało ciekawa, jednak warto ją poznać chociażby w elementarnym zakresie. Rzadko nauka historii w szkole bywa ekscytująca, pełna ciekawostek, wciągającej treści. Zdecydowanie częściej to nauka pamięciowa na zasadzie zdania i zapomnienia, tymczasem historia jest nauczycielką życia. Podręczniki do historii są zbiorem suchych faktów, jakie rzadko są omawiane na lekcji tak, aby historią zainteresować uczniów. O wiele łatwiej jest wzbudzić ciekawość i pasję do historii poprzez korepetycje z historii w Warszawie.

 

Niestety nie wszyscy stawiają na naukę indywidualną z różnych przyczyn. Czasem po korepetycje sięgamy dopiero wtedy, gdy już nie radzimy sobie z materiałem podanym nam w szkole, bądź mamy zaległości szkolne spowodowane wyjazdem, czy chorobą. Wówczas wszystko wydaje się prostsze, a czas spędzony na poznawaniu historii ucieka nam szybko i przyjemnie. Nagle okazuje się, że nie trzeba pamiętać wielu dat, imion i nazwisk generałów, dowódców itp. wystarczy kojarzyć podstawowe fakty, a szczegóły są ich uzupełnieniem. Odpowiednio przyswojona wiedza historyczna może być ekscytująca, zwłaszcza kiedy podana jest w odniesieniu do współczesności. Nie powinno też w nauce zabraknąć nietypowych ciekawostek, smaczków romantycznych, erotycznych, czy też z pozoru nieistotnych faktów jak menu podczas koronacji, czy też Kongresu Wiedeńskiego, które wpływają na efektywność zapamiętywania i motywację do poszerzania wiedzy. Są to elementy relaksujące, niemniej ułatwiające kojarzyć informacje mniej oczywiste.

 

Dzięki znajomości historii możemy unikać powtórzenia błędów o katastrofalnych skutkach.

 

Co zrobić, by nauka historii była nauką atrakcyjną? Istotna jest niewątpliwie forma prezentacji informacji. Wystarczy sięgnąć po historię zobrazowaną tak, aby poszczególne wydarzenia układały się w całość, ukazując przy okazji zależności, przyczyny i skutki poszczególnych decyzji władców, aby historia stała się wciągającą akcją niczym z filmu akcji, czy lektury. Zbyt duży natłok informacji także może przytłaczać. By nauka historii nie była nudna warto włączyć ciekawe pomoce dydaktyczne i nie chodzi o to, by kupić kolejny podręcznik, a o urozmaicenie formy zajęć poprzez prezentacje multimedialne, lekcje przez Skype, czy aplikacje mobilne, jak również indywidualne korepetycje z historii w Warszawie. W szczególności w sieci mamy dostęp do szerokiego wyboru treści historycznych. Poza blogami, lekturami, mamy możliwość skorzystania z multimediów, czy to w formie programów, filmów, czy prezentacji, wykładów historycznych. Wbrew pozorom dostępne są nie tylko materiały do nauki historii na poziomie szkolnym, ale również rozszerzające wiedzę szkolną. To oferta zarówno dla młodzieży jak i dorosłych interesujących się różnymi aspektami historii. Prócz historii podawanej nam w pigułce warto pamiętać, iż historia to również wiedza o historii kulinariów, religii, edukacji, medycyny itp. Tym samym historia staje się nauką interdyscyplinarną.

 

Trudno jest stwierdzić, iż nie interesuje nas historia, gdyż wolimy naukę fizyki. Warto wówczas sięgnąć po historię fizyki, życia fizyków i osiągnięć fizycznych na przestrzeni wieków. Bez wątpienia trudno jest opanować historię kompleksowo, gdyż informacji jest zbyt wiele. Zawsze znajdziemy coś, o czym wcześniej nie wiedzieliśmy, co jest dla nas nowością. Ciekawostek historycznych wciąż przybywa za sprawą naukowców badających rozliczne pozostałości niekoniecznie archeologiczne, ale odkrywających stare księgi, zasoby pałacowe itp. Atrakcyjności nauce dodają elementy nas interesujące, co za tym idzie jeśli nie interesują nas programy historyczne przedstawiające ciekawostki na temat bitew, czy władców z określonej epoki warto sięgnąć po gry historyczne, dzięki którym będziemy mogli wcielić się w Karola Wielkiego, czy Winstona Churchila. Na rynku dotępnych jest całe mnóstwo pomocy edukacyjnych począwszy od programów naukowych, wykładów online przez quziy, zagadki, blogi pasjonatów historii, aż po niekonwencjonalne formy nauczania jak mnemotechniki. Kluczem do sukcesu jest indywidualne dobranie form nauki pod siebie. Dla jednych interesująca formą nauki będzie odwiedzenie muzeum historii naturalnej, czy Wojska Polskiego, dla innych o wiele bardziej atrakcyjnym sposobem na naukę historii będzie wysłuchanie audycji Bogusława Wołoszańskiego (http://www.woloszanski.com), bądź obejrzenie serii programów Discovery Historia. Na polskim rynku publikacji online nie brakuje amatorskich filmów i filmików, które ukazują historię od strony nigdy dotąd nam nie pokazywanej. Humorystyczną wersją lekcji historii jest seria To tylko historia. Mimo iż ukazywana historia jest przedstawiana w krzywym zwierciadle, to możemy się z programu wiele nauczyć.

W nauce historii pomaga lektura tekstów źródłowych, z komentarzem

 

Poza spasłymi książkami warto poznać różne punkty widzenia tego samego zdarzenia opisywane przez wielu autorów. Często historia ma charakter względny i trudno jest ocenić która wersja jest prawdziwa w stu procentach. W takich sytuacjach warto jest umieć samodzielnie wyrobić sobie własne zdanie na temat autentyczności hipotez prowadząc własną dedukcję faktów i okoliczności towarzyszących. Warto pamiętać, iż fakty historyczne są ze sobą powiązane i rzutują na siebie wzajemnie, tym samym nic nie dzieje się bez przyczyny. Trudno jest zacząć naukę od środka, bowiem wydarzenia z danego zakresu mają swoje korzenie wcześniej.

 

Pouczającym dodatkiem do nauki historii może być literatura piękna, beletrystyka. Lektury Sienkiewicza, czy Mickiewicza, jak również Prusa są najlepszym przykładem na przedstawienie kawałka polskiej historii w postaci powieści historycznej. Któż nie znam Krzyżaków, Trylogii czy Lalki?

 

Poza dopasowaniem materiałów, z jakich mamy zamiar pozyskać wiedzę historyczną warto jest zadbać o stosowne warunki nauki i motywację.Motywacji sprzyja wiara we własne siły, zaś warunkom nauki internet. Korepetycje z historii w Warszawie realizowane przez Skype znacząco ułatwiają dostęp do wiedzy i to podanej w interesujący sposób. Dzięki internetowym zajęciom lekcje historii możemy pobierać wszędzie tam, gdzie mamy łączność z internetem, nie musimy uczyć się w domu, ani swoim, ani korepetytora. To umożliwia dobór korepetytora nie tylko z Warszawy i okolicy miejsca zamieszkania, ale z całego kraju, co więcej nie musimy sztywno trzymać się godzin popołudniowych,a le uczyć możemy się w ustalonym wspólnie terminie, nie rzadko bardzo nietypowym. Sam fakt elastyczności korepetycji online sprawia, że nauka historii może być ekscytująca. Dzięki indywidualnemu podejściu do potrzeb i możliwości ucznia korepetycje z historii w Warszawie mogą poprawić wiedzę, ale i odbiór historii jako przedmiotu, dziedziny nauki. Mimo iż utarło się mówić o humanistycznym wymiarze nauki historii, to także doskonałe hobby dla umysłów ścisłych. Poznawanie historii z korepetytorem może przyspieszyć przyswojenie wiedzy w bardzo szerokim zakresie z zapamiętaniem faktów trwale i skutecznie. Korepetycje z historii mogą być pomocne w powtórce przed maturą, przygotowaniu się go egzaminu, jak również jako jeden z elementów urozmaicenia samodzielnej edukacji historycznej, okazja do dyskusji na dany temat, sprawdzenie swoich wiadomości itp.

 

Autor: Preply, https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-historia, Zapraszamy na  korepetycje z historii w Warszawie i innych miastach w Polsce.

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie