Home Ciekawostki CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE # 34 Monety Powstania Listopadowego

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE # 34 Monety Powstania Listopadowego

przez historyk
0 komentarz

                                    Monety Powstania Listopadowego

 

                Czy wiesz że…

 

   Choć Powstanie Listopadowe trwało tylko niecały rok czyli od 29 Listopada 1930 roku do 21 Października 1831 roku to Polacy przez ten krotki okres po raz pierwszy od czasów rozbiorów mogli się cieszyć z powrotem prawdziwie polskim pieniądzem tzw. monetami powstańczymi. Bank Polski który zarządzał Mennicą Warszawską dostał polecenie od władz powstańczych wybicia nowej monety ktora miała zastąpić dotychczasowe monety rosyjskie, było to nie tylko potraktowane względami praktycznymi ale chodziło także o pokazanie społeczeństwu polskiemu że Polska jest znów wolna, rodzaj manifestu patriotycznego.

  Mennica Warszawska szybko usuneła znienawidzone przez społeczeństwo stemple z wizerunkiem cara i dwugłowego orła, w ich miejsce umieszcza herby Polski i Litwy oraz napis Królestwo Polskie. Zaczęto bić miedziane 3 groszówki tzw. trojaki, srebrne 10 groszówki, oraz monety o większym nominale, srebrne 2 złote i srebrną pięciozłotówkę. Ostatnią monetą wybijaną stemplem powstańczym był złoty dukat, wzorowany na dukacie niderlandzkim, ten pieniądz był potrzebny Rządowi Narodowemu głównie do pokrywania zagranicznych należności, a zwłaszcza na zakup broni. Niestety przez ten krótki okres nie udało się wybić zbyt dużo monet dlatego dziś są prawdziwymi perełkami dla zbieraczy i kolekcjonerów numizmatów, nie tylko dlatego że są trudno dostępne ale także z powodu że są to naprawdę piękne, a przynajmniej większość zbieraczy starych monet tak uważa.

  Po upadku powstania władze nakazały wycofanie monet z obiegu, wtedy też zaczęły powstawać pamiątkowe szkatułki z wycofanymi nielegalnymi już monetami powstańczymi które dziś są prawdziwym rarytasem wśród kolekcjonerów a ceny na aukcjach za oryginalne zestawy mogą przyprawić o lekki zawrót głowy. 

  Taka jest krótka historia monet powstańczych, jedynych monet wolnej Polski w okresie 123 lat pomiędzy upadkiem Rzeczpospolitej Obojga Narodów a powstaniem  II RP, choćby dlatego warto poznać historię tego pieniądza który był świadkiem burzliwych czasów kiedy Polacy próbowali wstać z kolan i odzyskać utraconą niepodległość.

 

           Daniel Gacia

 

 

Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

Zdjęcia:http://foto.wcn.pl/53/full/53_0471a.jpg

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie