Home Muzea, zabytki i galerie Muzeum Narodowe ponownie zaprasza

Muzeum Narodowe ponownie zaprasza

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

Od 2007 roku najbogatsza w Polsce kolekcja fotografii historycznej znajdująca się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie uzupełniana jest o zdjęcia zebrane przez Janusza Przewłockiego (1927–2007). Są wśród nich obiekty autorstwa znakomitych fotografów z całej Europy – od Karola Beyera z Warszawy, przez Walerego Rzewuskiego z Krakowa, Aleksandra Kena z Paryża, Edwarda Trzemeskiego ze Lwowa, Ludwiga Angerera z Wiednia, po Jadwigę Golcz i Wacława Saryusza-Wolskiego z Warszawy.

 

 

 

HTTP://zalacznik.wp.pl/d685/image003.jpg?p=1.4&t=IMAGE&st=JPEG&ct=QkFTRTY0&wid=902&POD=1&type=&zalf=Nowe&tsn=140856461091900627&sid=990d84a727fbb381d09b7ce087b66cddDokumentalność i piękno, wiedza i estetyczne wzruszenia, architektura i wnętrza, pejzaż wsi i miasta, ludzie wszystkich stanów, ich twarze i ubiory, kultura materialna, praca i zabawa, obyczaje, sport, przemysł – tak najogólniej oddać można różnorodność tematyczną kolekcji Przewłockiego. Zdjęcia – od dagerotypów do fotografii z końca XX wieku – zostały ocalone od zniszczenia i zapomnienia; kolekcjoner dokonał identyfikacji przedstawionych na nich osób, miejsc i wydarzeń.

 

 

Z okazji niedawnego zakupu zespołu kolejnych 2055 obiektów z rzeczonego zbioru Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje okolicznościowy program edukacyjny, w ramach którego na przełomie sierpnia i września br. odbędą się rozmowy z badaczami (o postaciach najwybitniejszych kolekcjonerów, o kulturotwórczej roli pałaców i dworów w okresie zaborów oraz o fotograficznych portretach), a także wykład poświęcony Januszowi Przewłockiemu.

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie