Wydawnictwo Ossolineum w stanie likwidacji

Autor: Aleksandra Lipka Data: 10 July 2012 21:32

 Z dniem 2 lipca bieżącego roku, decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółka Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo została rozwiązana. Informacja została potwierdzona przez Piotra Głuchowskiego- dotychczasowego dyrektora wydawnictwa. To najstarsza polska oficyna, działająca od 1817 roku. Wśród wydanych przez nią książek możemy znaleźć takie tytuły, jak: „Gdzie zaczyna się jutro” Václava Klausa, „Józef Piłsudski” Włodzimierza Suleja czy „Generalissimus” Dariusza Wilczaka.

Natomiast Minister Kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że „Nie ma możliwości, by cokolwiek stało się ze znakiem, z dorobkiem, z biblioteką, z seriami.” i zapewnił, o braku zagrożenia, dodatkowo poinformował o przekazaniu 600 tys. zł na wykupienie praw do znaku towarowego. Minister wyraził też chęć całkowitego patronatu ministerstwa nad znakiem towarowym, czyli przejęcia prawa do kolejnych wydań, wznowień i elementów związanych z dziedzictwem znaku Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Przypomnijmy, że w 2007 roku MKiDN przejęło wydawnictwo, w związku ze złą sytuacją. Zdrojewski podkreśla, że do takiej sytuacji [likwidacji] doprowadził brak decyzji związanych z wydawnictwem paręnaście lat temu.

Internauci sugerują aby wystawić wydawnictwo na sprzedaż. Jakie jest wasze zdanie?


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (1)

Bartosz Konieczka
15 July 2012 20:05

Przede wszystkim należy zapewnić pozostałościom Ossolineum płynność finansową; nie płaczmy nad rozlanym mlekiem. Ale skoro ,,do takiej sytuacji {likwidacji} doprowadził brak decyzji związanych z wydawnictwem paręnaście lat temu", to dlaczego nie podjęto tych decyzji w trakcie którejś z kadencji PO?

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12359