Home Literatura Polskie triumfy, recenzja książki

Polskie triumfy, recenzja książki

przez historyk
0 komentarz

 

Z okazji stulecia niepodległości Polski wydawnictwo Znak wydało książkę pod tytułem "Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii". Jest to licząca 560 stron opowieść o pięćdziesięciu najważniejszych bitwach w historii Polski, w tym tych, które doprowadziły do jej niepodległości. Autorami są znani historycy i poczytni dziennikarze, zaś książka opracowana została przez znany i lubiany portal internetowy Ciekawostki historyczne, wydawcę najpopularniejszego polskiego magazynu o historii. Książka dostępna jest w internetowym sklepie Empik pod adresem http://bit.ly/polskietriumfy.

W "Polskich triumfach" znajdziemy dzieje walk stoczonych przez Polaków na przełomie wieków. Zaczynając od wojen toczonych przez Bolesława Chrobrego, poprzez bitwę pod Grunwaldem i odsiecz wiedeńską aż po bitwę warszawską 1920 roku i chwalebne zwycięstwa polskich żołnierzy na frontach II Wojny Światowej. Oprócz znanych każdemu Polakowi zwycięskich bitew, odnajdziemy tu także te mniej znane, jak na przykład bitwa pod Kostiuchnówką albo bitwa o Czarnobyl. Autorzy odnieśli się do nieobcych nam postaci i wydarzeń, ale nie zapomnieli też o mniej znanych faktach z naszej historii. Nie jest to sucha, podręcznikowa opowieść o losach husarii czy legionistów. Przeczytamy tu też o zmaganiach wszystkich naszych wojsk, w tym marynarki. Widać, że autorzy żyją tym tematem i świetnie się w nim poruszają, a przy tym potrafią przekazać swą pasję i wiedzę czytelnikowi.

Książka napisana jest zrozumiałym, lekkim językiem. Obok faktów historycznych, znajdziemy tu mnóstwo różnorakich ciekawostek i anegdot. Autorzy pokazują, że historia nie musi być nudna ani przesadnie poważna. Nawet tak podniosłe momenty jak chwalebne i triumfalne bitwy mogą być pokazane w sposób przystępny dla czytelnika. Dzięki takiemu podejściu do tematu, znane postaci, królowie i wodzowie, stają się postaciami z krwi i kości. Opowieści napisane żywym językiem sprawiają, że te pięćdziesiąt bitew to nie jest ciężka do strawienia historia militari, ale wzloty i upadki, pomysły i pomyłki, które w ostatecznym rozrachunku doprowadziły do zwycięstwa.

W "Polskich triumfach" widać pasję i miłość do historii, którymi łatwo się zarazić. Wśród autorów znajdziemy wspaniałych historyków, znawców historii działań wojennych, nagradzanych dziennikarzy a także korespondentów wojennych. Dzięki ich zaangażowaniu dostajemy do ręki książkę ciekawą i intrygującą. I chociaż te 560 stron w twardej oprawie budzi respekt, książkę czyta się w mgnieniu oka.

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie