Home Literatura Recenzja książki „Żydzi walczący o Polskę”

Recenzja książki „Żydzi walczący o Polskę”

przez historyk
0 komentarz

 

Żydzi oddawali życie za nasz kraj, uważając sprawę polską za swoją własną. Wspólnie z Polakami walczyli o niepodległość i umierali w walce o Polskę. "Żydzi walczący o Polskę" autorstwa Marka Gałęzowskiego to historia dziejów tysięcy Żydów, którzy kochali Polskę i chcieli oddawać za nią życie. Autor wskrzesza pamięć o tych, którzy potrafili poświęcić wszystko dla dobra kraju, który uważali za własny.


Marek Gałęzowski opisuje między innymi przedwojenne dzieje Artura Weinreba. Pochodził on z rodziny Żydów mieszkającej w Krakowie, a po wybuchu wojny znalazł się w Związku Sowieckim. Po ataku Niemiec na Związek Radziecki przyłączył się do armii generała Władysława Andersa, która niedługo później ewakuowała się do Iranu oraz na Bliski Wschód. W Iranie Weinreb odbywał codzienną musztrę, a nawet występował w czołówce teatralnej. Z kolei w Palestynie przydzielono go do 3. Dywizji Strzelców Podkarpackich. W Palestynie wielu żydowskich żołnierzy dezerterowało, zapewne przez wewnętrzne rozdarcie między Palestyną a Polską. Weinreb tak jednak nie uczynił i za każdym razem wracał z przepustki.


Weinreb uczestniczył w walkach o Ankonę, w czasie których alianckie wojska przełamywały niemieckie linie obronne znajdujące się w poprzek Półwyspu Apenińskiego. Swoją walkę o Polskę zakończył w 1945 roku. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.


Książka "Żydzi walczący o Polskę" opowiada o takich właśnie ludziach. Autor przypomina nazwiska oraz losy Żydów, którzy walczyli o niepodległą Polskę i oddawali życie dla dobra kraju.

 

Dr hab. Marek Gałęzowski to historyk i politolog. Ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też zrobił doktorat. Profesor Uczelni Łazarskiego oraz pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN. Jest autorem m. in. takich książek jak: "Przeciw dwóm zaborcom: polityczna konspiracja piłsudsczykowska w kraju w latach 1939-1947", "Marszałek Piłsudski (1867-1935)", "Na wzór Berka Joselewicza: żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w legionach polskich" czy "Od niepodległości do niepodległości: historia Polski 1918-1989".

 

Pozycja jest niezwykle wciągająca, bogato ilustrowana i z czystym sumieniem możemy polecić jej zakup wszystkim osobom, które interesują się historią Polski, narodu żydowskiego i życiem zwykłych ludzi oraz żołnierzy w Europie środkowej i wschodniej, na przestrzeni ostatnich stuleci. Książka zainteresuje zarówno specjalistów, rzucając nowe światło na niektóre wydarzenia oraz przedstawiając mniej znane fakty, a także amatorów historii, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty.

 

Książkę "Żydzi walczący o Polskę" można zakupić tutaj

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie