Historia pierwszych monet wykonywanych przez ludzi sięga VII w. p. n. e., powstały w Lidii – dzisiejszej Turcji. Zwykle były stworzone ze elektrumu, naturalnego stopu złota i srebra, który występuje w niektórych rzekach w Azji Mniejszej.
Głównymi elementami składowymi monety są awers i rewers. Monety mogą występować w różnych kształtach, zwykle jest to okrąg, ale spotkać można również monety kwadratowe, prostokątne (klipy) lub wielokątne. Występują w różnych rozmiarach, od najmniejszej – 2mm, do 203 mm, ważącej 12 kg. Wykonywane są zwykle z metali: złota, srebra, platyny, miedzi i ich stopów: mosiądzu, brązu.
Dzisiaj poszukiwanie i zakup interesujących eksponatów do swoich kolekcji może pociągać za sobą ogromne koszty. Zwłaszcza jeśli kolekcjonerzy decydują się na nabycie niezwykle rzadkich monet. Ciekawostką jest, że zestaw monet, na których ukazane są wizerunki słynnych Polaków, wykonany ze złota i wydany w 1990 roku, wart jest koło 1 miliona złotych za każdą monetę.
Jak to się zaczęło?
Początki numizmatyki, czyli kolekcjonowania monet, datowane są na początek XIV wieku. Właśnie wtedy modne zaczęło się zbieranie starożytnych i średniowiecznych monet. Numizmatyka nie jest tylko zbieractwem, lecz także badaniami prowadzonymi nad starymi, cennymi monetami, ich opisywaniem i systematyzowaniem. Kolekcjonowanie monet to nie tylko ciekawa i zajmująca pasja, może stać się też pasją, która przynosi wymierne i niebagatelne zyski.
Początkujący numizmatycy zbierają łatwo dostępne i stosunkowo tanie złote monety, ale część z nich z czasem sięga do monet, których wartość bywa bardzo wysoka. Dobra znajomość kolekcji i mody panującej wśród numizmatyków może zapewnić kolekcjonerowi wysokie dochody.
Co zrobić, by zacząć?
Najpierw powinniście się zaopatrzyć w fachową literaturę, która pomoże Wam zdobyć wiedzę o początkach budowania kolekcji, a także o tym, co warto kolekcjonować. Dołączenie do towarzystw numizmatycznych, odwiedzanie antykwariatów i targów staroci pozwoli na rozeznanie się jakie monety warte są uwagi. Zdarza się, że na targach staroci można trafić na ciekawy egzemplarz kolekcjonerski. Warto kupić katalogi numizmatyczne, najbardziej polecane są katalogi monet polskich Fischera i Parchimowicza, a w kwestii monet światowych bardzo pomocny okaże się katalog Krausego.
Co dalej?
Kolekcję numizmatów trzeba wciąż wzbogacać przez pozyskiwanie nowych monet. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym sposobem jest wymiana z innymi kolekcjonerami. Warto znaleźć harmonogram spotkań kolekcjonerskich w najbliższej okolicy i tam nawiązywać nowe znajomości z innymi pasjonatami. Zainteresowanie poszerzaniem swojej kolekcji powinni sięgnąć do czasopism i poradników wydawanych przez Stowarzyszenie Numizmatyków Profesjonalnych „Przegląd Numizmatyczny” lub przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne „Biuletyn Numizmatyczny”.
Dziś złote monety z całego świata można kupić do celów kolekcjonerskich także w internecie. Dostęp do unikatowych, pięknych moment z innych krajów nigdy nie był tak prosty, jak dzisiaj. Monety często dostępne są na aukcjach i w sklepach internetowych, na przykład tutaj: https://numimarket.pl/
Co można tam znaleźć?
Na powyższej witrynie największe polskie sklepy numizmatyczne oferują monety bulionowe oraz złoto inwestycyjne. Cena monet waha się od kilkudziesięciu do ponad 50 000 złotych. Dzięki temu każdy kolekcjoner będzie mógł znaleźć dla siebie ciekawy egzemplarz w odpowiadającej mu cenie.
Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne. Zwykle nie posiadają wartości nominalnej, podawana jest jedynie zawartość kruszcu, z którego jest wykonana. Ich nakład często nie jest ograniczony i zależy od popytu.
Złote monety kolekcjonerskie często wybijane są z okazji okrągłych rocznic, wydarzeń sportowych lub religijnych. Złote monety są najcenniejszymi elementami kolekcji numizmatów, ich cena jest wyższa od cen innych monet.
Numizmatyka to piękna pasja, ale też bardzo wymagająca. Często trzeba poświęcić wiele czasu i środków na odnalezienie monet, które będą ukoronowaniem dla kolekcji.
Źródło: Artykuł partnerski