Home Literatura Wojtek żołnierz bez munduru — historia pewnego misia

Wojtek żołnierz bez munduru — historia pewnego misia

przez historyk
0 komentarz

 

Niedźwiedź Wojtek, który uczestniczył między innymi w bitwie o Monte Cassino to, kultowa już, postać, którą upamiętniają liczne rzeźby i pomniki. Na temat Wojtka z Armii Andersa powstało również kilka filmów. Bohater ten pojawił się nawet w kilku grach komputerowych. W jaki sposób przybliżyć dzieciom tą wyjątkową postać?

Chcąc zapoznać swoje pociechy z losami wyjątkowego niedźwiedzia, warto sięgnąć po książkę „Wojtek. Żołnierz bez munduru” autorstwa Elizy Kwiatkowskiej. Składa się ona z 93 stron pełnych pięknych ilustracji stworzonych przez samą autorkę. Pozycja ta przeznaczona jest dla dzieci od lat 6.

Książka w kompleksowy sposób opisuje historię syryjskiego brunatnego niedźwiedzia Wojtka urodzonego w Persji w 1941 roku. Podczas II wojny światowej został on zaadoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Niedźwiedziowi nadano w jednostce tytuł kaprala.

Narracja w tej ciekawej książce historycznej dla dzieci prowadzona jest przez samego Wojtka. Autorka skupiła się tutaj na ukazaniu uczuć zarówno samego niedźwiedzia, jak i towarzyszących mu żołnierzy. Zachęca ona również młodych czytelniku do poszukiwań informacji na temat Wojtka oraz żołnierzy z 22 Kompanii.

Na końcu książki „Wojtek. Żołnierz bez munduru” znajduje się praktyczny słownik, który może okazać się niezwykle pomocny u dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki historii w szkole. Wyjaśnione zostały tam najważniejsze pojęcia związane z Armią Andersa, 2 Korpusem Polskim, bitwą o Monte Cassino, Józefem Stalinem, Adolfem Hitlerem oraz Związkiem Radzieckim.

W asortymencie księgarni internetowej Święty Wojciech znaleźć można również inne książki historyczne dla dzieci i młodzieży. Maluchom, które zainteresowała historia Wojtka z Armii Andersa, sprezentować można pozycję „Baw się z Wojtkiem, żołnierzem bez munduru.” Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Zawiera ona szereg zadań, łamigłówek oraz kolorowanek, które pozwolą małym czytelnikom jeszcze lepiej poznać historię niedźwiedzia Wojtka, rozwijając jednocześnie ich spostrzegawczość oraz wyobraźnię. Książka sprzedawana jest w zestawie z grą planszową dla całej rodziny.

Równie ciekawie prezentuje się książka: „Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” autorstwa Michała i Joanny Rusinków. W pozycji tej w formie wierszyków przedstawione zostały najważniejsze pojęcia związane z patriotyzmem. Książka przeznaczona jest dla dzieci od lat 6.

 
 
 
 
Źródło: Artykuł partnerski
 
 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie