Home Literatura Recenzja: Dzieje- Polska i świat

Recenzja: Dzieje- Polska i świat

przez historyk
0 komentarz

Książka wydawnictwa DEMART pt. „Dzieje- Polska i świat” autorstwa Beaty Jankowiak- Konik, liczy 175 stron formatu A4 w twardej oprawie. Została wydana w 2011 roku.

Sposób napisania tej książki jest dość niezwykły. Publikacja obejmuje zakres tematyczny od około 960 do 2011 roku, podzielony na 4 zagadnienia: historia Polski, historia powszechna, literatura i sztuka oraz nauka i technika. Każdy z nich jest opisany na osobnej osi czasu. Z zakresu historii Polski książka rozpoczyna się od początków polskiej państwowości, a kończy na polskiej prezydencji w UE, kolejne 3 zagadnienia: od chrztu króla Danii do Arabskiej „Wiosny Ludów”, od Kościoła św. Cyriaka w Gernrode po „Wyjście przez sklep z pamiątkami” i od Księgi gwiazd stałych aż do pierwszego przeszczepu całej twarzy. Każda z tych 4 kategorii ma przyporządkowaną jedną oś czasu (osobnego koloru) na stronie, biegnącą przez całą książkę na tej samej wysokości. Notki dotyczące wydarzeń z poszczególnych lat są krótkie, parozdaniowe. Na osiach znajdują się też najważniejsze wydarzenia np. wojna stuletnia lub I wojna światowa. Na samej górze strony możemy znaleźć również klasyczny podział na epoki historyczne zaczynając od średniowiecza oraz daty graniczne opisywanych na dwóch bieżących stronach wydarzeń. Dodatkowo atutem są obrazki przy większości zdarzeń. W książce zamieszczone są ogólnie znane fakty, ale też te, o których mało osób słyszało np. powstanie bokserów w Chinach (1899-1901).

Całość jest naprawdę dobrze wykonana, twarda okładka z pewnością sprawi, że książka posłuży na długo. Sposób przedstawienia faktów historycznych, sprawia, że czytelnik łatwo odnajdzie się w lekturze i będzie ona przyjemnością. Kolorystyka i obrazki dodają walorów estetycznych. Poleciłabym ta książkę wszystkim, którzy interesują się historią Polski, powszechną czy literatury. Z pewnością to dobry wybór do domowej biblioteczki również dla osób, które chcą mieć wszystkie ważne wydarzenia z historii w jednym miejscu.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie