Numizmatyka – pasja i inwestycja

Autor: 0123 Data: 25 June 2020 17:25

 

Osoby decydujące się na zbieranie starych monet są kierowane różnymi powodami. Dla jednych to pasja i spędzanie wolnego czasu, dla innych – sposób na bezpieczne inwestowanie oszczędności. Co należy wiedzieć, zanim zajmiemy się numizmatyką? Najważniejsze odpowiedzi w poniższym artykule!

 

Kolekcjonowanie monet

Numizmatyka  ma swój początek już w XIV wieku kiedy to zaczęto zbierać starożytne i średniowieczne monety. Mają one różne kształty, są wykonane z różnych kruszców, między innymi ze złota, srebra, miedzi i stopów metali. W zależności od tego, jaki kruszec został wykorzystany do ich wybicia, jaka jest waga, stan monety oraz jaki był jej nakład, moneta osiąga swoją wartość. 

Rodzaje monet 

Bez względu na to, czy decydujemy się na zbieranie monet dlatego, że traktujemy to jako ciekawe hobby, czy chcąc zainwestować swoje oszczędności, możemy wybierać różne rodzaje monet. Do wyboru mamy przede wszystkim bulionowe i stare, kolekcjonerskie monety. 

Monety bulionowe

Monety bulionowe (inaczej inwestycyjne lub lokacyjne) to takie monety, które wybija się przede wszystkim po to, by zabezpieczyć pieniądze lub je zainwestować. Z czasem jednak niektóre z nich mogą zyskać również wartość kolekcjonerską. Cena monety bulionowej jest zależna od rodzaju i ilości kruszcu, dlatego znajduje się na niej próba i wyrażona w uncjach zawartość kruszcu. Wartymi uwagi zagranicznymi monetami inwestycyjnymi są na przykład Kanadyjski Liść Klonowy lub Gold Eagle z USA. Polską monetą bulionową jest Orzeł Bielik

Monety kolekcjonerskie 

Wartość tych monet zależy od ilości, w jakiej zostały wybite, oraz od tego, jaki kruszec do nich wykorzystano. Co warte zaznaczenia, niemalże zawsze monety kolekcjonerskie z czasem stają się warte jeszcze więcej. To dobry sposób na zainwestowanie swoich oszczędności, a przy okazji okazja do zainteresowania się historią numizmatyki. 

Numizmatyka to również inne wartościowe i ciekawe przedmioty, między innymi ordery, medale i odznaczenia, banknoty, a także sztabki złota i srebra. 

                                   Monety kolekcjonerskie - kupuj online!

Inwestowanie w monety 

Decydując się na ulokowanie swoich oszczędności właśnie za pomocą monet, dobrze jest zadbać o dywersyfikację, czyli zróżnicowanie form inwestycji. Dzięki temu jeszcze bardziej zabezpieczamy się przed niespodziewanymi sytuacjami. Pamiętajmy, że inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, a im to ryzyko większe, tym więcej możemy zyskać. Warto jednak korzystać z takich metod, które zapewniają stabilność. Monety to właśnie taki sposób na ulokowanie oszczędzonych pieniędzy. Bessa na giełdzie, kryzys gospodarczy wywołany różnymi, niespodziewanymi sytuacjami – to jedne z zagrożeń, które czekają na tych, którzy inwestują oszczędności na inne sposoby niż numizmatyka. 

Numizmatyka – skąd czerpać wiedzę

Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z numizmatyką, dobrze jest zgromadzić przynajmniej podstawową wiedzę. Dzięki temu unikniemy niekorzystnych dla nas transakcji i zakupu monet, które w rzeczywistości mają mniejszą wartość niż podana. Gdzie można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące kolekcjonowania starych monet? Przede wszystkim w książkach, albumach i czasopismach specjalistycznych, a także na forach internetowych. Monety kupujmy jedynie w zaufanych sklepach, gdzie każda moneta przechodzi kontrolę specjalistów z dziedziny numizmatyki. Mamy wówczas pewność, że cena jest adekwatna do prawdziwej wartości monety. 

                                   zlotemonety.jpg

Numizmatyka jako inwestycja i pasja

Zbieranie starych monet kolekcjonerskich i bulionowych, nawet jeśli na początku jest tylko sposobem na inwestowanie oszczędności w bezpieczniejszych warunkach, z czasem może okazać się doskonałym pomysłem na nowe zajęcie, hobby i prawdziwą pasję. Warto połączyć więc przyjemnie z pożytecznym i dowiedzieć się więcej na temat numizmatyki!

 

Źródło: Artykuł partnerski

 


avatar
O autorze: 0123

Pasjonat historii od najmłodszych lat, z portalem i forum historyk.eu związany od 8 lat

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Paliwa syntetyczne
8 Listopad 2021, 09:23
Perspektywy przetrwania Ludzkości
20 Wrzesień 2021, 20:57
Izolacja przed obcymi
16 Wrzesień 2021, 09:57
Optymalny moment ataku
11 Wrzesień 2021, 14:14
Jak uczciwie zacząć wojnę?
1 Wrzesień 2021, 20:21
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 12880
Artykułów: 583
Komentarzy: 12484