Home Artykuły Maksymilian Gierymski – kim był autor „Patrolu powstańczego”?

Maksymilian Gierymski – kim był autor „Patrolu powstańczego”?

przez historyk
0 komentarz

Znakiem rozpoznawczym jego twórczości są pełne melancholii pejzaże. W jego obrazach dominuje naturalizm, dbałość o szczegóły i fotograficzne wręcz odwzorowanie rzeczywistości. Maksymilian Gierymski to najwybitniejszy przedstawiciel szkoły monachijskiej, uczestnik Powstania Styczniowego, muzyk i rysownik. Jego działalność uznawana jest za początek realizmu w polskim malarstwie drugiej połowy XIX w. Choć w Polsce jego obrazy nie cieszyły się dużą popularnością, na zachodzie Europy były doceniane i szybko znajdowały nabywców. Kim był twórca takich dzieł jak "Patrol powstańczy", "Zima w małym miasteczku" czy "Zwiad kozaków kubańskich" ?

 

Dzieciństwo i lata młodzieńcze

Maksymilian Dionizy Gierymski urodził się 9 października 1846 roku w Warszawie. Jego rodzice aktywnie uczestniczyli w życiu artystycznym stolicy, dzięki czemu mały Maksymilian od samego początku miał kontakt ze sztuką. Od najmłodszych lat ojciec uczył go gry na fortepianie i szybko udało się odkryć jego talent. Mimo, że trzonem jego działalności artystycznej było malarstwo, do końca życia hobbystycznie zajmował się muzyką.

W 1862 roku Maksymilian ukończył gimnazjum i rozpoczął studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym w Puławach, które szybko zostały przerwane przez wybuch Powstania Styczniowego. Gierymski brał czynny udział w walkach, najprawdopodobniej w okolicach Lublina oraz Kielc. Ponad rok spędził na potyczkach z nieprzyjacielem oraz ukrywaniu się w lasach. Okres ten wywarł duży wpływ na jego psychikę, co obserwować możemy na przepełnionych melancholią oraz smutkiem obrazach.

Po upadku powstania udało mu się uniknąć represji ze strony Rosjan i wrócić do nauki. W 1864 roku Maksymilian rozpoczął studia w Szkole Głównej w Warszawie na wydziale matematyczno-fizycznym. Pobierał także lekcje rysunku i zaprzyjaźnił się z Juliuszem Kossakiem, który pomógł mu rozwinąć malarski warsztat.

W 1867 roku wyjechał do Monachium, gdzie nawiązał kontakt z polskimi malarzami w tym z  Adamem Chmielowskim. Gierymski pobierał kolejne lekcje i dalej się kształcił szybko osiągając dojrzałość artystyczną.

Okres dojrzałości artystycznej

W wieku zaledwie 23 lat Maksymilian Gierymski wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Jego dzieła zostały bardzo dobrze przyjęte na Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Monachium oraz międzynarodowej wystawie w Wiedniu. Przyniosło mu to rozgłos w świecie malarskim, a jego obrazami zainteresowali się kolekcjonerzy.

Składano u niego coraz więcej zamówień, głównie z Francji, Anglii oraz Niemiec. W Polsce z powodu konserwatywnego podejścia był słabo doceniany. W 1873 roku na Wystawie Powszechnej w Wiedniu zaprezentował swoje najwybitniejszy dzieło – "Patrol powstańczy" zdobywając złoty medal. Rok później został przyjęty do Akademii Sztuki w Berlinie.

Od 1873 roku z powodu pogarszającego się stanu zdrowia przebywał w kurortach głównie w Meranie i Bad Reichenhall. Zmarł na gruźlicę 16 września 1874r. w Reichenhall i został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Zenona.

Źródło informacji – https://polonika.pl/abc-dziedzictwa/indeks-osob/maksymilian-gierymski

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie