Home Artykuły Historia powiększania piersi

Historia powiększania piersi

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

   Coraz powszechniejszą i bardziej znaną metodą ulepszania ciała wśród kobiet staje się chirurgiczne powiększanie piersi. Zabieg powiększania piersi nie tylko poprawia wygląd kobiety ale bardzo często wpływa na stan psychiczny. Wskazaniami do zabiegu powiększania piersi są między innymi: przebyta ciążą, zmiany masy ciała oraz amputacji piersi z powodu nowotworów. Jak jednak wyglądała historia tych zabiegów?

 

Pierwsze próby

   Pierwsze pogłoski o powiększaniu piersi pochodzą z XIX wieku, były to jednak bardzo prowizoryczne i eksperymentalne zabiegi które bardzo często kończyły się cierpieniem pacjentek, poważnymi powikłaniami a nawet śmiercią. Jedne z pierwszych udokumentowanych zabiegów tego typu miały miejsce w Japonii, gdzie tamtejsze prostytutki w celu udoskonalenia swoich ciał wstrzykiwały sobie w ciało różne substancje, między innymi wosk. Ich działania były bardzo nieodpowiedzialne i na własną rękę ale to jeszcze nic w porównaniu do tego co w latach 1890-1930 testowali lekarze na całym świecie w tym w najbardziej rozwiniętych krajach. Do najczęściej używanych materiałów służących tego typu zabiegom należały między innymi: kauczuk, ciekła parafina, bawełna, silikon (nie przebadany) czy też gąbka polietylenowa. Krążą również niepotwierdzone  plotki o próbach stosowania w tym celu szkła. Do bezpiecznych materiałów wykorzystywanych w XIX wieku możemy zaliczyć właściwie jedynie tkanki tłuszczowe pobrane z innych części ciała.

 

Początki implantów

   Powiększanie piersi jakie znamy obecnie miało swój początek w roku 1962, wtedy bowiem użyto po raz pierwszy implantów. Zabieg miał miejsce w Houston w Teksasie (USA) a zdecydowała się na niego 30 letnia matka szóstki dzieci! Powiększyła piersi z rozmiaru A do C. Implanty wcześniej testowane były jedynie na zwierzętach. Można powiedzieć, że od tego czasu zrodziła się swego rodzaju moda na ten zabieg która z czasem zanikła z powodów zdrowotnych, w tym stosowania niewłaściwych implantów które często pękały i prowadziły do poważnych powikłań, by ostatecznie moda powróciła i w obecnych czasach miała się świetnie. Obecnie liczba zabiegów związanych z korekcją piersi wynosi ponad 3 miliony zabiegów rocznie.

 

Historia powiększania piersi w Polsce

 

   W latach kiedy na świecie pojawiały się pierwsze implanty w Polsce bardzo dobrze miała się PRL która bardzo skutecznie blokowała dostęp do tego typu produktów. Jedyną opcją dla pacjentek było sprowadzanie implantów z zachodu które sprzedawane  były na wschód ze względu na wady, do tego podróż i trudne warunki negatywnie wpływały na trwałość i jakość produktu co równie często kończyło się rozszczelnieniami i wyciekami z implantów co doprowadzało między innymi do utraty czucia w brodawkach. Kiedy wydawało się, że nowe możliwości zbliżają się do naszego kraju pojawił się wcześniej wspomniany kryzys związany ze złą jakością produktów i zbiorowymi pozwami przeciwko producentom. Kiedy pod koniec XX wieku moda powróciła właściwie na całym świecie metody stosowane przez chirurgów wiele się nie różniły.

 

   Obecnie możemy wykonywać zabieg powiększenia biustu na różne sposoby, zależy to przede wszystkim od grubości portfela i bólu jaki jesteśmy w stanie znieść. Są bardziej i mnie naturalne metody, są te tańsze i te droższe ale za każdym razem taką decyzję należy dobrze przemyśleć i wybrać odpowiedni gabinet chirurgiczny. Opracowano na podstawie informacji ze strony https://www.tourmedica.pl

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie