Home Felietony Historia nożyczek

Historia nożyczek

przez historyk
0 komentarz

Aby łatwiej ciąć papier

Nożyczki jeszcze w XIX stuleciu, zwane potocznie przecinaczkami, pozwalały na przecięcie papieru, kartonu, a nawet gumy. We współczesnym świecie wyróżnia się m.in. nożyczki do manicure, krawieckie, kulinarne oraz ogrodowe. Jak zatem widzimy, jest to przedmiot codziennego użytku, bez którego nie wyobrażamy sobie życia.

 

Już w starożytności

Historia pojawienia się tego przedmiotu na świecie sięga epoki starożytnej. Pierwsze nożyczki pojawiły się, kiedy człowiek musiał ostrzyc owcę. Miało to miejsce w Rzymie 3500 lat temu. Wówczas wyglądały one tak, jak dzisiaj nam znana pęseta, tylko zakończona dwoma ostrzami.

Niespecjalny wynalazek

Ten wynalazek oczywiście nie był szczególnie udany. Podczas skracania nim runa owcy, służył on w miarę należyty sposób, jednak gdy obgryzający paznokcie człowiek chciał podobnym narzędziem je skrócić, niestety, ówczesne nożyczki nie były złotym środkiem kosmetologicznym.

Dajcie mi punkt…

Zatem pewnego razu wielki matematyk Archimedes powiedział: "Dajcie mi punkt podparcia, a zmienię cały świat”. Podobno pierwociną tego punktu stała się śrubka w nożyczkach. W VIII stuleciu naszej ery na Bliskim Wschodzie pewien rzemieślnik miał pomysł, by połączyć dwa tnące noże specjalnym gwoździkiem zginającym wspomniane ostrza w pierścienie. Idea ta nie do końca była dobra więc stworzono nożyczki pierścienne i proste. Z biegiem czasu różne cechy rzemieślnicze zaczęły ozdabiać „autografami” wykonane w danej pracowni rzemieślniczej nożyczki.

We wsi Gniezdowo

Najstarsze narzędzie służące do cięcia znaleziono w Rosji niedaleko wsi Gniezdowo. Niestety historia nie zachowała nazwiska wynalazcy rosyjskich nożyczek. Służyły one jedynie do cięcia papieru. Wielki Leonardo da Vinci stworzył rysunek instrumentu podobnego do współcześnie znanych nam nożyczek. Znalazły one wówczas zastosowanie we fryzjerstwie oraz w gabinetach lekarskich. Wykonane były ze srebra i złota.

W gabinecie lekarza

W momencie gdy nożyczki znalazły zastosowanie w gabinetach lekarskich, były one wówczas wykonane ze stali. Warto wspomnieć, iż fantazja rzemieślników je wykonujących nie miała granic. Nieraz sprzęt ten wyglądał jak ptak w locie, a niekiedy jak smok z bajki. Fakt ten potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. Natomiast w Chinach znaleziono stare nożyczki wykonane z rogów barana. W starożytnym Egipcie królowa Kleopatra stosowała je jedynie do podcinania sobie gęstych pukli włosów. Narzędzie to było wysadzane pięknymi klejnotami, a wykonane było ze złota. Leżało na specjalnej poduszeczce, koniecznie uszytej z czerwonego aksamitu.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie