Home Artykuły 65 lat odbiorników telewizyjnych w Polsce

65 lat odbiorników telewizyjnych w Polsce

przez historyk
0 komentarz

 

W 2017 roku mija 65 lat od momentu, kiedy w Polsce pojawił się pierwszy program telewizyjny. Nadany został 25 października 1952 roku. Z początku telewizor był rzeczą bardzo luksusową, przez co posiadanie go było możliwe dla małej części społeczeństwa. W niewielu domach można było zobaczyć to urządzenie, a popularyzowanie telewizji ograniczał przede wszystkim mały zasięg nadajników.

Telewizorem, który był sprzedawany jako pierwszy był odbiornik Wisła. Wisła produkowana była na wzór urządzeń naszego wschodniego sąsiada. 12-calowy ekran umieszczony w drewnianej obudowie, pokazywał obraz niskiej jakości, często snieżył i migał. Brakowało w nim przełącznika do kanałów, ale nie był to problem, ponieważ polska telewizja nadawała tylko jeden program. Następnie pojawił się Belweder, czyli pierwszy telewizor, skonstruowany całkowicie według polskiego projektu. Nie było to tanie urządzenie, ponieważ żeby zostać posiadaczem takiego luksusu, trzeba było wydać około trzech ówczesnych pensji. Czasem pieniądze też nie wystarczyły, ponieważ był to przedmiot reglamentowany – czyli zakup odbywał się tylko przez talony. Przełom w telewizji nastąpił w roku 1971, gdy zaczęto nadawać programy w kolorze. Dzięki temu na rynku zaczęły pojawiać się odpowiednie odbiorniki – Rubiny, Jowisze i Neptuny. Te pierwsze słynne były ze swoich zdolności do samozapłonu. Z czasem kolorowych odbiorników było coraz więcej, a z tym rodziły się problemy. Sławne telewizory Rubin miały bardzo wysokie napięcie, a dla majstrów bez doświadczenia, naprawa groziła nawet śmiercią. Barwy w telewizorze ustawiało się na oko, dzięki trzem gałkom.  

W dzisiejszych czasach nasz kraj jest jednym z większych dostawców telewizorów na Europe. Niestety nie są to telewizory zaprojektowane w Polsce. W fabrykach powstają odbiorniki zagranicznych potentatów, jak LG, Sharp lub Samsung. Na rynku na szczęście dostępne są telewizory polskich producentów, które niczym nie odbiegają od urządzeń wiodących firm. Polski telewizor możemy kupić od producenta Manta, który produkuje zaawansowane technologiczne pierwsze urządzenia u nas w kraju i sprzedaje w atrakcyjnych cenach.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie