Home Turystyka historyczna Kraków na weekend- dużo historii

Kraków na weekend- dużo historii

przez historyk
0 komentarz

 

Planujesz krótki urlop? Spędź niezapomniane dwa dni w królewskim mieście Krakowie. To miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Znajdą tam coś dla siebie zarówno fani sztuki, historii jak i architektury. O to, co warto zobaczyć podczas weekendu w stolicy Małopolski.

 

Wycieczkę warto zacząć od wizyty na Rynku Głównym, największym takim rynku w Europie. Koniecznie trzeba zrobić sobie zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza, spróbować oryginalnego, krakowskiego obwarzanka oraz kupić pamiątki w Sukiennicach. Obowiązkowo należy wstąpić do Kościoła Mariackiego, aby zobaczyć słynny obraz Wita Stwosza. Następnie warto przejść ulicą Floriańską pod Bramę Floriańską i Barbakan, pełniący dawniej funkcję obronną. W pobliżu znajduje się też przepiękny gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Warto zapuścić się też w jedną z licznych małych uliczek w okolicach Rynku. Znajdują się tam klimatyczne, przytulne kawiarenki, gdzie można miło spędzić czas przy kawie.

Po południu warto wybrać się na spacer Traktem Królewskim, od Rynku Głównego ulicą Grodzką, obok kościoła św. Piotra i Pawła aż do Wzgórza Wawelskiego. Jeśli pozwoli na to czas koniecznie trzeba zwiedzić wnętrza Zamku Królewskiego na Wawelu albo chociaż wstąpić do Katedry Wawelskiej. Dla dzieci sporą atrakcją będzie wizyta w Smoczej Jamie a następnie zdjęcie obok pomnika smoka ziejącego ogniem. Warto pospacerować Bulwarami Wiślanymi lub odpocząć trochę podczas rejsu po Wiśle. Kraków najpiękniej wygląda właśnie z perspektywy rzeki. Wieczorem warto udać się na krakowski Kazimierz i poczuć jego niezwykły, tajemniczy a jednocześnie romantyczny klimat. Zakochani mogą powiesić kłódkę ze swoimi imionami na pobliskiej Kładce Bernatka łączącej Kazimierz z Podgórzem. Dzień można zakończyć próbując dań kuchni polskiej w jednej z tradycyjnych restauracji lub tańcząc do rana w jednym z modnych klubów Kazimierza.

Drugi dzień pobytu w Krakowie warto zarezerwować na zwiedzanie muzeów. Obecnie jedną z największych atrakcji jest Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zawierające m.in. sztukę najnowszą ostatnich 20 lat w stylu powojennej awangardy i konceptualizmu czy czasowe wystawy indywidualne designu, dźwięku i tekstu. Warto wstąpić także do znanej z filmu Stevena Spielberga Fabryki Schindlera. Znajduje się tam m.in. wystawa dokumentująca okres niemieckiej okupacji Krakowa w latach 1939-1945 wraz z pokazaniem życia codziennego mieszkańców, losu Żydów krakowskich, dzieje ludzi pracujących w fabryce czy historii samego Oskara Schindlera. Atrakcji dostarczy także Muzeum Lotnictwa Polskiego,Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Podziemia Rynku.

Weekend w Krakowie z pewnością dostarczy wielu wrażeń. Będzie rozrywką zarówno intelektualną jak i wizualną i świetnym sposobem na naładowanie baterii przed pracowitym tygodniem. A więc do zobaczenia w Krakowie.

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie