Strona główna » Flet – Historia instrumentu dętego

Flet – Historia instrumentu dętego

przez historyk
0 komentarz

Historia instrumentu dętego

Flet to oczywiście instrument muzyczny, należący do grupy aerofonów wargowych. Ma on postać cienkiej, pustej w środku rurki, która zwyczajowo w XIX-wiecznej Polsce nazywana była „dęciakiem”.

Kilka odmian fletu

Istnieje kilka rodzajów fletów, a jest to, dla przykładu, mniejszy od fleta prostego flet poprzeczny. Flet jest bardzo popularnym instrumentem muzyki klasycznej, a także muzyki artystycznej. Jest to instrument dość często używany na różnych koncertach i występach instrumentalnych, szczególnie od doby oświecenia. Flet używany jest często do leczenia astmy oskrzelowej, regulując u pacjenta porcje wydychanego powietrza.

W prehistorii

Podobno znane są formy bardzo prymitywnego fletu, pochodzącego z czasów prehistorycznych. Taki flet prosty odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w Szwabii, a jest on datowany na okres 30 000 lat. Znaleziono także, we wspomnianym miejscu, dwa inne flety wykonane z łabędzich kości. Znalezisko to odkryto w jaskini, toteż nazwano je zwyczajowo „jaskiniowym trelem”. Stary flet odnaleziono także w Chinach, a dokładnie w Henan, jego wiek oszacowany jest na 9 000 lat.

Flet w Biblii

O flecie czytamy także w najpiękniejszej na świecie księdze jaką jest Biblia. Tam właśnie, w Księdze Rodzaju 4:21, czytamy o Jubalu, czyli o ojcu wszystkich ludzi grających na ugab. Po hebrajsku „ugab” znaczy instrument prosty dęty. Według słów Biblii, Jubal jest uważany za twórcę fletu i pierwszego wykonawcę muzyki na tym właśnie instrumencie.

Flet poprzeczny

Najstarszy flet poprzeczny odnaleziono w grobie markiza Yi z Zeng w miejscowości Suizhou. Znaleziono go w chińskiej prowincji o nazwie Hubei. Jest on datowany na okres 433 roku p.n.e. Flet poprzeczny był lubianym instrumentem, już w dobie wieków średnich. W XI-wiecznej kopii modlitewnika Grzegorza z Nazjanzu znajduje się rysunek pasterza, który grał właśnie na flecie poprzecznym. Flet znajdował także swoje miejsce w ikonografii świeckiej i kościelnej. Flet też niejednokrotnie uważany był za atrybut aniołów, stąd chyba uważa się, że flet ma brzmienie niebiańskie. Wspomniany instrument występuje też w ikonografii wojskowej, obok bębnów i trąb.

Świętokrzyska opowieść o flecie

Pewien ksiądz mający parafię w świętokrzyskich Krynkach, zatrudnił do zespołu muzycznego flecistę Ireneusza. Podczas niedzielnego nabożeństwa Ireneusz zachwycał zgromadzonych w kościele wiernych swoją grą na flecie. I jak ksiądz proboszcz zwykł mówić, że „dzięki temu instrumentowi aniołowie w tym kościele z wiernym ludem śpiewają”.

 

 

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

 

 

 


 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie