Strona główna » Geneza patriotyzmu

Geneza patriotyzmu

przez historyk
0 komentarz

 

PATRIOTYZM

 Cóż to takiego?

 Mamy encykolopedyczno-wikipedystyczną definicję, która brzmi;

„Postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie, oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, ” Dalej nie zdecydowałem się cytować. Dlaczego? Wyłuszczę to później.

Ponadto mamy następującą frazę – „Dulce et  est pro patria mori”. Czyli – „Jak słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę.”

Rzymski Horacy to rozpowszechnił. Sformułowanie przyjęło się; Bo to takie górnolotne, szlachetne i miło wpadające w ucho. Tym, którzy wysyłali na wojnę, ono odpowiadało. Części samych zainteresowanych również mogło się podobać, dopóki nie poznali grozy wojny, bądź nie zostali na niej kalekami. Matkom zainteresowanych to ono musiało być już całkiem nie w smak. Tak samo żonom, za wyjątkiem tych, które widziały tym samym okazję do pozbycia się już niechcianego męża.

Tak się fajnie gada i pisze o patriotyzmie, lecz weźmy pod uwagę, iż najlepszym motywatorem jest posiadanie czegoś, co warto bronić przed cudzymi zakusami. Zerkając retrospektywnie do czasów starożytnych, to „wesoło” w tej materii nie było; W Mezopotamii był władca i grupa kapłanów. Reszta miała na nich ciężko pracować i miała guzik do gadania. Podobnie było w Babilonie, Egipcie, Persji. Kto miał motywację? Grupa trzymająca władzę miała na pewno. Reszta, to już nie bardzo, ale ginąć musieli za ojczyznę władcy. Chociaż nie; Mieli wybór. Jak im to bardziej pasowało – mogli zginąć z rąk władcy. W ten sposób właśnie budowano siłę ówczesnych państw.

Jednak w pewnym, dziejowym momencie, coś w tej materii drgnęło. A zaczęło się tak;

„W wyniku wielkiej reformy rolnej (wprowadzenie przypisywane Likurgowi) ziemia należąca do Sparty została podzielona na 9 000 działek (kleroj). Następnie ziemię przekazywano Spartiatom wraz z przypisanymi do niej helotami, którzy zajmowali się uprawą roli jakkolwiek byli pozbawieni praw obywatelskich i osobiście poddani Spartiatom. W zamian razem z całą rodziną mieli być w stałym pogotowiu bojowym.”

Niekoniecznie Likurg; Ten spartański regent i prawodawca musiał dokonać owej rewolucyjnej zmiany, bo nie ma pewności czy naprawdę istniał. Tak, czy siak, doszło do nowej jakości w relacjach między władcą a poddanymi; Jednak nie wszystkimi. Zaszczyt obdzielenia ziemią wraz z żywym inwentarzem (w tym ludzkim – heloci), dotknął tych, którzy mogli być pomocni władcy do tzw. „pro patria mori”. Tym samym w części dzisiejszej Grecji doszło do tego, co w Europie nastąpiło ok. 2000 lat później. Można by to przyrównać do Rzeczypospolitej Szlacheckiej, czyli Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Tutaj widzę korzenie patriotyzmu. Wreszcie Lud, a przynajmniej jego część, miał o co walczyć we własnym interesie.

Takie były początki patriotyzmu, który na tamten czas pomógł obronić się Sparcie w konfrontacji z Persami.

 

Made by poldas – Prawa autorskie zastrzeżone, za wyjątkiem przytoczonych cytatów.

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie