Home Matura z historii Czy każdy może być uczniem na 6? Oczekiwania a rzeczywistość

Czy każdy może być uczniem na 6? Oczekiwania a rzeczywistość

przez historyk
0 komentarz

Każdy z nas jest inny i owa inność przejawia się w wielu kwestiach. Owszem wszyscy jesteśmy zobligowani do akceptacji określonych norm społecznych, ale jednocześnie nie oznacza to wcale, że nie jesteśmy odrębnymi jednostkami. Dlatego też, jak zapewne zauważyliście, nawet ucząc się jednym jest łatwiej, a innym trudniej. Często jednak mówi się także, że jeżeli ktoś się stara, to może osiągnąć wszystko. Czy jest to prawda? Postaramy się na to pytanie odpowiedzieć, ale w odniesieniu do nauki, zastanawiając się czy każdy może być uczniem na 6.

 

 

Jesteśmy jednostkami, ale w grupie społecznej

Każdy z nas jest zobligowany do przestrzegania norm społecznych, a jeżeli tego nie robi narażony jest na sankcje. Większość z nas rozumie i w pełni akceptuje to, czego wymaga od nas społeczeństwo, nawet w odniesieniu do małego grupy społecznej. Niemniej nie oznacza to wcale, że wszyscy myślimy tak samo czy robimy z chęcią to samo, nawet w kontekście nauki. Pomyślcie, są dzieciaki, które z chęcią przygotowują się do egzaminu ósmoklasisty, ale są takie, które to robią, bo każą im rodzice, ale można znaleźć i takie, które umyślnie rezygnują z tego, narażając się na sankcję w postaci fatalnego wyniku, a konsekwencją jest niedostanie się do wymarzonej szkoły, choć są i tacy, którzy nie wiedzą co chcą robić. Czyli już teraz można zauważyć jak wiele różnych postaw może przedstawiać osoba. Ale można, a nawet trzeba też zauważyć, że pomimo tego, że tak się różnimy, to nadal wciąż można nas podzielić na pewne grupy, czyli część społeczeństwa zachowa się tak, a część inaczej, a na każde zachowanie socjolog może mieć odpowiedź, bo przecież wynika ono z czegoś. A wracając na chwilę do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej, to możemy polecić Wam przygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty z Nowa Era, bo to wydawnictwo ma naprawdę świetne repetytoria, to tak notabene.

Uwarunkowania, a wpływ na osobowość

Cóż, mówi się, że każdy z nas jest białą kartką po urodzeniu, a wychowanie, przebywanie w określonej grupie, ale i sytuacje bądź osoby, które spotykamy, poniekąd nas kształtują. Owszem jest w tym dużo prawdy, ale nie można uznać, że rzeczywiście jesteśmy białą kartką, która można kreować i kształtować na różne sposoby. Trzeba bowiem zauważyć, że rodzimy się z pewnymi cechami, które mamy i ich się nie pozbędziemy. Ponadto jesteśmy tym, kim jesteśmy i tego nie można zmienić w 100%. Macie przykład choćby z zagadnieniem jakim jest homoseksualizm. Kiedyś uznawany był za chorobę, a aktualnie uważa się, że człowiek rodzi się już z określoną orientacją seksualną. Ponadto trzeba też wspomnieć, że rodzimy się z określonymi genami, które także pokazują to kim jesteśmy i nic tego nie zmieni.

Wnioski są proste

Analizując edukację przez pryzmat socjologiczny można szybko dojść do łatwych wniosków. Owszem mamy szansę na duży rozwój jeżeli trafimy w przyjazne i dobre środowisko, które będzie nas kształtować we właściwy sposób, ale pewnych cech nic w nas nie zmieni. Zatem to jak się uczymy nie musi tylko wynikać z tego, ile czasu poświęcamy na naukę, ale każdy z nas ma też pewne ograniczenia, które są nie do przejścia. Można spędzić i 10 godzin ucząc się matematyki, ale nie oznacza to wcale, że dzięki temu zostaniemy geniuszami, podobnie rzecz wygląda w dalszym procesie edukacji, bo możemy się starać, ale nie każdy z nas zostanie medykiem, bo nie każdy z nas poradzi sobie na studiach. Owszem pewne rzeczy można zmienić, ale nie wszystko, bo nie zawsze jesteśmy tak plastyczni, jak chciałoby tego społeczeństwo.

Nie każde dziecko będzie uczniem na 6

Choć nie brzmi to dobrze, to jednak nie każde dziecko będzie prymusem. Owszem ucząc się więcej niż inni ma szanse na pokonywanie swoich trudności w myśl łacińskiej sentencji „Per aspera ad astra”, ale owymi gwiazdami nie zawsze będą oceny celujące, lecz równie dobrze mogą być oceny dobre. Zatem nie do końca rodzice mogą dawać dzieciom zbyt duże wymagania, ale na pewno mogą je wspierać i akceptować. Nie oznacza to wcale, że nie należy się starać, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ma jakieś ograniczenia, których nie ominie, niemniej nadal może się rozwijać i ten rozwój może być duży i efektywny.

W sumie to dobrze, że każdy z nas jest inny, choć w wielu rzeczach jesteśmy tacy sami. Ale jeżeli chodzi o naukę, to jednak nie każdy będzie uczniem celującym, nawet jeżeli ma dobre warunki rodzinne i wsparcie opiekunów.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie