Home Literatura „Czerwona zaraza”- recenzja

„Czerwona zaraza”- recenzja

przez historyk
0 komentarz

Książka opowiada głównie o latach 1944-45 i wyzwoleniu Naszego kraju z rąk Niemców przez Armię Czerwoną, opowiada w bardzo ciekawy sposób bowiem poza rysem historycznym prezentowanym przez autora znaczną część książki zajmują cytaty i oryginalne wypowiedzi ludzi, którzy doświadczyli opisywanych zdarzeń na własnej skórze. Dzięki temu książka jest bardziej realistyczna i lepiej przemawia do odbiorcy.

Już po okładce książki Dariusza Kalińskiego widać w jakim charakterze prezentowana będzie jej treść, pojawiają się bowiem słowa takie jak zaraza, mordy, grabieże.

Po pierwszym rozdziale możemy czuć się jednak nieco zaskoczeni, opowiada on o pierwszych chwilach zetknięcia Polaków z „wyzwolicielami”. Po latach wojny i okupacji znaczna większość ówczesnych Polaków nie wierzyła lub nie chciała wierzyć, że Sowieci nie niosą wyzwolenia w takiej formie jakiej tego oczekiwano. Panuje euforia, zwycięska armia jest goszczona i obdarowywana prezentami oraz jedzeniem, które  było na wagę złota, zdarza się nawet obsypywanie czołgów kwiatami.

Nie wszyscy jednak są nastawieni pozytywnie, wciąż przecież świeże są tematy takie jak wojna z bolszewikami, cios w plecy we wrześniu 39 roku, bombardowanie polskich miast, bierna postawa podczas Powstania Warszawskiego czy mordy elit w Katyniu. Niestety okazuje się, że pesymiści mają rację, Armia Czerwona to w głównej mierze gwałty, alkohol, mordowanie niewygodnych osób, kradzieże i zniszczenia.

O wszystkich tych zbrodniach można przeczytać w świetnej książce „Czerwona zaraza” którą serdecznie polecamy wszystkim, nie tylko pasjonatom historii. Warto znać historię aby nie dopuścić do jej powtórzenia, bo jak wiemy, historia kołem się toczy. 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie