Home Polityczne Zaprzysiężenie nowego prezydenta w Rosji

Zaprzysiężenie nowego prezydenta w Rosji

przez historyk
0 komentarz

W związku z uroczystością zaprzysiężenia Władimira Putina na prezydenta Federacji Rosyjskiej wyłączono z ruchu Centrum miasta, a okolice Kremla są niedostępne dla spacerowiczów. Próby protestów przeciw ponownemu objęciu urzędy prezydenta przez Putina zakończyły się fiaskiem. Około 1000 osób zostało zatrzymanych na placu Maneżowym i Puszkina, w tym lider ruchu Solidarność Borys Niemcow. W przeddzień doszło do starć z policją, po obydwu stronach byli ranni, a około 450 osób zostało aresztowanych. 

Dotychczasowy premier- Władimir Putin został wybrany na prezydenta podczas wyborów, które odbyły się 4 marca 2012 roku.  Nadszedł czas na zaprzysiężenie. O godzinie 10 czasu polskiego (12 w Moskwie) Putin złożył przysięgę prezydencką. Cała uroczystość odbyła się w sali tronowej carów- Sali Andriejewskiej na Kremlu. Następnie przęjął od Dimitrija Miedwiediewa zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi i odebrał walizkę z kodami do arsenału nuklearnego Rosji. Później świeżo zaprzysiężony prezydent i jego poprzednik odebrali defiladę Pułku Prezydenckiego. Na nowego premiera prawdopodobnie zostanie desygnowany Miedwiediew.

Wymiana stołków między „panem i władcą”? Sfałszowane wybory (jak utrzymuje opozycja)? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Z tego, co mi się obiło o uszy to kadencja prezydencka ma trwać 6 lat, zamiast dotychczasowych 4…czyżby nowy car Rosji chciał w ten sposób zapewnić sobie dłuższe władanie krajem?

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie