Home Książki i albumy Romans, kryminał, a może… historia?

Romans, kryminał, a może… historia?

przez historyk
0 komentarz

 

Czytać, czy nie czytać? – oto jest pytanie.

„Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała” jak mówi klasyk. Jeśli to rzeczywiście prawda, to chyba należałoby zacząć się zacząć martwić o kondycję naszego społeczeństwa. Z drugiej strony, tym lepiej dla tych, którzy ćwiczą regularnie! Wiele badań dowiodło, że osoby oddające się czytelnictwu mają większy zasób słownictwa, lepiej radzą sobie z ortografią, czy wyrażaniem myśli. Z prywatnych spostrzeżeń dorzuciłbym, że są również bardziej kreatywne. Wpływ książek, szczególnie na dzieci jest nie do przecenienia. Potrafią uczyć lepiej niż szkoła. Tylko jaką tematykę wybrać? Cóż, Indira Ghandi mawiała, że historia jest najlepszym nauczycielem. Ale ma najgorszych uczniów – dodawała zaraz po tym.

 

Co wybrać?

Co miała na myśli indyjska premier? Zapewne nie chodziło jej o literaturę, ale jej słowa można odnieść także do niej. Istnieje ogromna liczba gatunków literackich: romans, kryminał, thriller, fantasy, science – fiction… Wszystkie na pewno warte spróbowania. Ale to inny rodzaj książek, jest najbliżej związany z rzeczywistością, opisuje realne zdarzenia tak, jak mogli widzieć je ich bohaterowie. I uczy, jak nie popełniać czyichś błędów, by nie okazać się najgorszym, ale najlepszym uczniem. O czym mowa?

 

O historii. Dla każdego!

Książki historyczne jako zachęta do czytelnictwa? Brzmi to chyba niewiarygodnie… Ale tylko z pozoru. Chociaż większości populacji, słysząc takie hasło, na myśl przychodzą jakieś koszmarnie nudne kroniki, to zarówno młodociani, jak i dojrzali bibliofile wiedzą, że podłoże historyczne może stanowić tło niesamowitych opowieści. Tym realniejszych, że opisujących prawdziwe miejsca, postacie i wydarzenia. Wydaje się, że literatura historyczna cierpi z powodu złego podejścia czytelnika. Ten myśli, że jest ona przeznaczona dla osób które dzieje Polski i świata mają w „małym paluszku” i potrafią wymienić tysiąc dat, o których przeciętny człowiek ostatni raz słyszał w szkole. Tymczasem jest wręcz przeciwnie! Powieści historyczne są dla każdego. Za punkt honoru ich autorzy stawiają sobie właśnie, by przykuć uwagę odbiorcy, niezależnie od jego wiedzy. Chcą zainteresować go wątkiem, opisywanym światem i bohaterami. Sprawić, żeby przeżył prawdziwą przygodę. A w międzyczasie, tak, by nawet tego nie poczuł, pokazać, że historia jest ciekawa i nauczyć go kilku faktów w taki sposób, że będzie je pamiętał już zawsze.

 

Gdzie szukać interesujących tytułów?

Niezależnie od tego, na który gatunek literacki się w końcu zdecydujesz moja sugestia jest jedna. Księgarnia internetowa niePrzeczytane.pl. Czy jesteś książkomaniakiem, który musi mieć swój upragniony tytuł w rękach, by móc poczuć zapach świeżego tuszu prosto z drukarni, czy może zawsze ci się śpieszy, więc potrzebujesz audiobooków, które możesz słuchać po drodze do pracy, na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz, niePrzeczytane.pl oferuje ogromny wybór pozycji zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. A swoich klientów rozpieszcza nawet ponad trzydziestoprocentowymi rabatami, konkursami i promocjami. Sprawdź i przekonaj się sam.

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie