Home Festiwale i targi Pierwszy polski banknot na wystawie NBP

Pierwszy polski banknot na wystawie NBP

przez historyk
0 komentarz

Kiedy i dlaczego wywieziono z Polski ponad 70 ton złota? Od kiedy dolary są zielone?Jak wyglądał bilet skarbowy z okresu Powstania Kościuszkowskiego czy jeden talar z czasów Księstwa Warszawskiego.

Narodowy Bank Polski zaprasza do odwiedzenia wystawy „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”. W Warszawie ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku, między 8:00 a 19:00 w holu wejściowym do Oddziału Okręgowego przy Placu Powstańców Warszawy 4. Wstęp wolny.

Wystawa pokazuje 185 lat historii polskiej bankowości w podziale na trzy kluczowe etapy:    Bank Polski (1828 – 1886), Bank Polski SA (1924-1951), Narodowy Bank Polski (od PRL do współczesności). Bank centralny – trzy funkcje, trzy tradycje to dział wystawy dotyczący całej historii polskiej bankowości centralnej. Z kolei okres związany z powstaniem i funkcjonowaniem Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed) podzielono na dwa główne etapy. Pierwszy koncentruje się na pokazaniu procesów związanych z tworzeniem idei banku centralnego w USA, drugi – na znaczeniu tej instytucji w światowej gospodarce. Zwiedzający będą mogli obejrzeć monety, banknoty i dokumenty bankowe, ryciny oraz archiwalne zdjęcia.

 „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA” będzie otwarta da zwiedzających do kwietnia 2014 roku.

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie