„Czerwona zaraza”- recenzja

Autor: Mieszko I Data: 06 June 2017 12:27

Książka opowiada głównie o latach 1944-45 i wyzwoleniu Naszego kraju z rąk Niemców przez Armię Czerwoną, opowiada w bardzo ciekawy sposób bowiem poza rysem historycznym prezentowanym przez autora znaczną część książki zajmują cytaty i oryginalne wypowiedzi ludzi, którzy doświadczyli opisywanych zdarzeń na własnej skórze. Dzięki temu książka jest bardziej realistyczna i lepiej przemawia do odbiorcy.

Już po okładce książki Dariusza Kalińskiego widać w jakim charakterze prezentowana będzie jej treść, pojawiają się bowiem słowa takie jak zaraza, mordy, grabieże.

Po pierwszym rozdziale możemy czuć się jednak nieco zaskoczeni, opowiada on o pierwszych chwilach zetknięcia Polaków z „wyzwolicielami”. Po latach wojny i okupacji znaczna większość ówczesnych Polaków nie wierzyła lub nie chciała wierzyć, że Sowieci nie niosą wyzwolenia w takiej formie jakiej tego oczekiwano. Panuje euforia, zwycięska armia jest goszczona i obdarowywana prezentami oraz jedzeniem, które  było na wagę złota, zdarza się nawet obsypywanie czołgów kwiatami.

Nie wszyscy jednak są nastawieni pozytywnie, wciąż przecież świeże są tematy takie jak wojna z bolszewikami, cios w plecy we wrześniu 39 roku, bombardowanie polskich miast, bierna postawa podczas Powstania Warszawskiego czy mordy elit w Katyniu. Niestety okazuje się, że pesymiści mają rację, Armia Czerwona to w głównej mierze gwałty, alkohol, mordowanie niewygodnych osób, kradzieże i zniszczenia.

O wszystkich tych zbrodniach można przeczytać w świetnej książce „Czerwona zaraza” którą serdecznie polecamy wszystkim, nie tylko pasjonatom historii. Warto znać historię aby nie dopuścić do jej powtórzenia, bo jak wiemy, historia kołem się toczy. 

 

 


avatar
O autorze: Mieszko I

Pasjonat Historii z Wielkopolski, szczególnie interesują mnie czasy starożytne,  jednak lubię  poznawać także inne epoki. Sporo czytam i staram się wyłapywać najciekawsze fakty, uwielbiam ciekawostki związane z historią. Poza tym interesują mnie militaria i zbrojne umocnienia.  

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3651
Artykułów: 544
Komentarzy: 12394