Home Artykuły Historia altany

Historia altany

przez historyk
0 komentarz

Altana, to inaczej mówiąc chłodnik lub zaciennik. Jest to zatem lekka budowla niejednokrotnie ażurowa, budowana w parku lub ogrodzie. Altana bywa też często budowlą ozdobną, która służy do zacieniania pobliskiego placu. A przede wszystkim, to w niej można znaleźć ukojenie dla organizmu podczas upalnych dni lata. Często jest ona sytuowana w punktach widokowych małych miasteczek i kurortów sanatoryjnych.

Na planie prostokąta

Altanom nadawano zwykle formę architektoniczną budowaną na planie prostokąta. W osiemnastym stuleciu, ogrodowe lekkie budowle, wznoszono w formie murowanej spotykano je zarówno jako altany otwarte i zamknięte. Pokrywano je dachem namiotowym czyli dwuspadowym. Rzadko się zdarzało, ze owe altany posiadały zadaszenie kopulaste. Bogatsze osoby dekorowały swoje altany rzeźbami, wspartymi na bogato dekorowanych kolumnach. Posiadały one niejednokrotnie wygląd pagód, czyli świątynek poświęconych wielkim celom lub religijnym kultom. W Końskich hrabina Tarnowska wielka właścicielka ziemska, posiadała takową altanę murowaną, która z biegiem czasu zaczęła nosić miano „altany miłości”. W niej to zakochany generał Nowowiejski wyznawał jej ukryty w jego sercu afekt. A także i jej synowie, swoje wybranki serca raczyli miłosnymi wyznaniami, właśnie w tym miejscu. W Skarżysku – Kamiennej natomiast, w latach powojennych w pobliskim parku, pobudowana została „altana muzyczna”. Ponieważ w każdą niedzielę po kościelnym nabożeństwie można się było napawać muzyką, wykonywaną właśnie w tej altanie.

W chwili obecnej

Obecnie za altanę, uważane są również konstrukcje mające formę letnich domków pobudowanych w ogródku czy też na działce. Obecnie w Polsce altany zlokalizowane na obszarach rodzinnych lub tez pracowniczych ogrodów działkowych. Nie mogą one stanowić budowli dziko stojącej. Zatem wymagają one zgłoszenia we właściwym  urzędzie, a także wymagają one pisemnego powiadomienia zarządu rodzinnych ogrodów działkowych.

Altana w Kunowie

W okresie dwudziestolecia międzywojennego w małym miasteczku świętokrzyskim o nazwie Kunów, pan Ireneusz Koperwas zbudował w celach rekreacyjnych altanę. Ponieważ altana ta była bardzo piękna, wniósł z biegiem czasu do jej wnętrza łóżko, komódkę i starą szafę. Zaprosił on zatem do wnętrza tej altany korpulentną Dankę Kiełbasę i …spróbowali czy też wniesione do wnętrza altany łóżko jest wygodne. Tak się wspomnianej Dance spodobało na wspomnianym łóżku, że postanowiła zamieszkać w tej altanie na dłużej. Pewnego razu gdy Ireneusz był już we własnym domu, Danka mieszkając w altanie zobaczyła jakiegoś wędrowca. Zaprosiła go do środka i ….gdy nadszedł ranek a Irek zawitał do Danki, usłyszał jakieś chrobotanie w szafie. Gdy do niej zajrzał zobaczył gołego mężczyznę wewnątrz, który powiedział, że ta szafa jest też bardzo ładna od środka. Zrozumiał zatem Ireneusz zachowanie Danuty…a od tej pory altana nosiła nazwę Domku Zdrady.

Na Krynkach

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, przy murowanej ogrodowej altanie we wsi Krynki, okrąglutka panna Małgorzatka założyła klomby kwiatowe. Można je podziwiać aż po dzień dzisiejszy. Rosły na nich najpiękniejsze kwiaty w okolicy, a mężczyźni, którzy podziwiali rośliny Małgosi, patrzyli też i na jej kształty, które to niejednemu przypadły do gustu.

 

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie