Home Literatura Fryzjer Stalina

Fryzjer Stalina

przez historyk
0 komentarz

Fryzjer Stalina

Paul Michael Levitt

Wydawnictwo Fronda

Rok: 2014

„Ostatecznie, żeby przeżyć w Związku Radzieckim, każdy musiał się puszczać”

Chciałbym zaprosić wszystkich do przeczytania powieści Paula Michaela Levitta "Fryzjer Stalina". To wyjątkowa książka gdyż jej głównym bohaterem jest fryzjer, który nieoczekiwanie zostaje golibrodą samego Generalissimusa Józefa Stalina. Awraham Bahar jest albańskim Żydem, który miał zakład w Tiranie, ale po zajęciu miasta przez faszystów włoskich postanowił wyruszyć w świat szukając lepszego losu. Osiedlił się w jedynym znanym mu kraju, w którym jak myślał nikt nikogo nie prześladuje, a każdy może żyć jak chce. Ten kraj to Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Autor poprzez losy Awrahama przedstawia panoramę Związku Radzieckiego epoki Stalinowskiej. Poznajemy nie tylko głównych aktorów dramatu, jaki był udziałem tej części globu w latach 30 i 40 XX wieku, takich jak: Jagoda, Jeżow, Beria, Poskriebyszew, Stalin, ale także rzesze tych którzy posłusznie wykonywali ich rozkazy. W powieści zanjdziemy nie tylko sporą dawkę historii, ale także filozofię a nawet surrealistyczny humor. Autor bardzo ciekawie opisuje kaprysy Stalina, jego często zmieniające się nastroje.

W tle tej znakomitej, surrealistycznej i obdarzonej absurdalnym humorem powieści widzimy Rosję pod rządami komunistów, czyli kraj głodu, biedy, czystek, procesów pokazowych, obozów pracy, szpiegów, agentów i donosicieli. Możemy od podszewki zobaczyć jak chory był to system i jak ludzie musieli w nim żyć przez wiele lat.

Polecam wszystkim jako dzieło wybitne swoim klimatem, humorem, czasami czarnym. Jednak własnie dlatego czyta się książkę bardzo dobrze, mimo że przedstawia od kuchni system który zniewolił setki milionów ludzi w krajach komunistycznych.

Ireneusz Piątek

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie