Home Literatura Recenzja NAJTWARDSI Z TWARDYCH

Recenzja NAJTWARDSI Z TWARDYCH

przez historyk
0 komentarz

Hubert Meyer

NAJTWARDSI Z TWARDYCH

Historia 12 Dywizji Pancernej SS

część 2

Wydawnictwo Oscar

Hubert Meyer były dowódca 12 Dywizji Pancernej SS "Hitlerjugend" przez czternaście lat zbierał materiały, relacje uczestników walk, nie tylko Niemców, ale także byłych żołnierzy Wielkiej Brytanii, Francji Kanady i USA. To wszystko w połączeniu z własnymi wspomnieniami zaowocowało bardzo ciekawą i dobrze udokumentowana historią tej niezwykłej jednostki. Żołnierze dywizji HJ nazwanej przez Aliantów szyderczo "dywizją dzieci" bardzo szybko pokazali, że są twardymi i bardzo dobrze walczącymi przeciwnikami. Okazało się że mimo młodego wieku ci w większości siedemnasto-osiemnasto letni młodzieńcy, potrafili stawić twardy opór posiadającemu znaczną przewagę wrogowi. Ci którzy robili sobie szyderę musieli zmienić zdanie. Miejsce szyderstwa zajął strach, ale także podziw….

„Meine Ehre heisst Treue” czyli „mój honor nazywa się wierność” – dewiza SS potwierdziła się w 100% w działaniach 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Jej żołnierze, w większości młodzi ludzie przepojeni goebbelsowską propagandą walczyli jak Lwy, z odwagą nie pasującą do ich wieku.

Autor bardzo dobrze opisuje walki w Normandii, gdzie w ciągu miesiąca walk dywizja poniosła straty w wysokości 60%. Po upadku Caen znalazła się w kotle pod Falaise, gdzie jej zadaniem było utrzymać jak najdłużej drogę odwrotu dla wojsk niemieckich. Wykonując to zadanie utraciła większość sprzętu, jednak udało się jej uniknąć okrążenia, dzięki czemu można było odbudować jej wartość bojową.

Zachęcam wszystkich do przeczytania. Autor ciekawie opisał dzieje tej jedynej w swoim rodzaju dywizji nastoletnich żołnierzy, którzy do końca bili się za Führera i „tysiącletnią Rzeszę”.

Ireneusz Piątek

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie