Home Literatura Operacja Bernhard

Operacja Bernhard

przez historyk
0 komentarz

Jurij Wołkoński
"Operacja Bernhard"
Audiobook
Audioclub.pl & Bellona
Czyta: Andrzej Krusiewicz

Operacja Bernhard to kolejna książka Jurija Wołkońskiego. Tym razem autor opisuje kulisy największej w historii operacji fałszowania pieniędzy. Akcja tej tajemniczej operacji, której pomysłodawcą był sam Szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Szef RSHA borykający się z ciągłym brakiem funduszy w SS i SD postanowił podrobić brytyjskie funty. I choć wywiad brytyjski i Bank Anglii wiedziały o pojawieniu się fałszywych funtów to jednak do końca wojny nie zdawały sobie sprawy ze skali tego przedsięwzięcia, która była ogromna. Od roku 1942 aż do konca wojny Niemcy wyprodukowali prawie 9 milionów idealnie podrobionych banknotów na nieprawdopodobną sumę ponad 134 milionów funtów co stanowiło prawie równowartość rezerw złota Banku Anglii.
SS i SD uzupełniały swoje fundusze tymi banknotami wymieniając je przez rozległą siatkę na dolary, czy franki szwajcarskie. Płacono nimi agentom, kupowano informację, a także finansowano wiele tajnych operacji (uwolnienie Mussoliniego). Autor bardzo ciekawie i fachowo opisuje przebieg całej akcji. To kolejna pozycja tego pisarza, zasługująca na uznanie. Pełne kulisy tej operacji nie są znane do dzisiaj, ale książka Wołkońskiego opisuje wydarzenia na tyle na ile pozwala nam obecna wiedza.
Polecam wszystkim. Temat książki tak ciekawy i niezwykły, że na pewno warto poświecić trochę czasu na jej wysłuchanie. A sama operacja jest jedną z największych tajnych operacji II wojny światowej. Pana Andrzeja Krusiewicza, czytającego tekst słucha się bardzo dobrze.

Ireneusz Piątek

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie