Szczyt jałtański odwołany

Autor: Aleksandra Lipka Data: 08 May 2012 19:50

Szczyt państw Europy Środkowej zaplanowany na 11-12 maja odwołany. Według władz ukraińskich nie jest to efekt protestu przywódców państw zachodnich. Swoją nieobecność zapowiedzieli przywódcy m.in. Niemiec, Czech, Słowenii, Austrii i Włoch. Prezydenci Polski, Litwy, Macedonii, Rumunii i Słowacji mieli pojechać na spotkanie. Dlaczego zostało odwołane? Według ekspertów Ukraina chce „zachować twarz”. Przypomnijmy, że głowy państw europejskich jako przyczynę nieobecności nie zawsze podawały sytuację Julii Tymoszenko (więcej tutaj). Była premier zdecydowała się przerwać głodówkę i w środę zostanie przewieziona do szpitala w Charkowie, w związku z silnymi bólami kręgosłupa. Na Ukrainie mówi się o zorganizowaniu małego szczytu jałtańskiego, w gronie tylko 5 z 17 państw, które miały wziąć w nim udział.

Odwołanie spotkania było naturalną konsekwencją zbyt małej frekwencji. Poza tym padłyby na nim niewygodne pytania, na które rząd Wiktora Janukowycza wolałby nie odpowiadać.

Pojawiaja się coraz więcej opinii na temat „teatrzyku”, który od paru dni odgrywa Tymoszenko. Faktem jest, że przebywa w celi o wysokim standardzie. Jakby nie było została skazana za przestępstwo, a jest taktowana wyjątkowo. Jakie jest wasze zdanie? Czy jest to rozprawa prezydenta Ukrainy z byłą rywalką czy Tymoszenko gra i wyolbrzymia swoją złą sytuację?


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (3)

Gość: Glasisch
11 May 2012 18:01

Powtórzę się, bo Julia rzeczywiście leży mi na "wątrobie" i ten cały jej cyrk! jak już jeden z przedmówców wspomniał jest to typowa brukselska hipokryzja. Ta piękna Julia zdefraudowała państwowe pieniądze, za co ją spotkała zasłużona kra, bo dla złodziei jest miejsce w więzieniu, o znacznie gorszym standardzie, niż ta odgrywająca męczenniczka osoba (w celi stoi plazma pewnie z programem satelitarnym. Te niby ślady po pobiciu wskazują raczej na zadrapania, nie wiem, czy to próba samookaleczenia? Gdyby ją rzeczywiście pobito, to czy by wołano kamery telewizyjne. Na jaki głupich ta krzycząca hałastra lewacka ma Ukraińców? I czemu tak krzyczą, czemu prezydent PL wczoraj w Polsacie apelował, aby prawo ukraińskie było bardziej humanitarne? Dla kogo, defraudantki, aby kolesie i koleżanki z Eurokołchozu odetchnęły z ulgą, gdyż poczują się bezpieczne i nadal bezkarne, że za swoje przekręty w całej Europie, nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności? Toż to kpina w biały dzień! Watażka z pokolenia roku 68, Barroso marszczy brwi i grozi, czym, że on i jego kumple nie pojadą na EURO 2012, no i dobrze, bo sport z polityką nie ma nic wspólnego. Od Francji zaczyna wiać nowy wiatr w Europie, nie pierwszy raz w historii. Pozbyto się małego, nerwowego kapelusza rodem z Węgier a społeczeństwo powiedziało krótko, dosyć i odejdź, boś dużo szkody narobił. Mam nadzieję, że Francja znowu da impuls do prawdziwych zmian w tej bankierskiej Europie, ludy Europy, które zamierza się odciąć od własnych korzeni i historii, powstaną i może być bardzo nieciekawie, a wrócą dawne waluty, jak frank, marka, lir, zduszone przez beznadziejne Euro i eurokratów ciągle mieszających besserwisserów w tym Buzka - łobuzka genialnego reformatora z pięknym Mańkiem na czele, dali dowód swojej wielkiej klasy 4 nieudane reformy w PL. Manio, albo kreujący się swego czasu - ten podbródek - raczej na Duce nr 2 który zdążył wylądować na śmietniku historii. Reszta nieudaczników i sabotażystów też tam pójdzie. Zdaję sobie sprawę, że moja opinia zostanie skasowana w imię wszechświatowej poprawności politycznej uprawianej przez prawie wszystkie media w tzw. zjednoczonej Europie.

slimak02
09 May 2012 20:24

Tak, a ponadto podpisanie niekorzystnych dla Ukrainy umów gazowych z Rosją to jeszcze nie powód, by zamykać polityka do więzienia; zwłaszcza, że było to niejako z troski o własny kraj, notorycznie stający przed alternatywą: zamkniemy wam kurek, albo Wy, Ukraińcy, zapłacicie nam więcej. O wiele bardziej ciekawi mnie deklarowana negatywna postawa Rosjan w stosunku do Ukrainy i aresztowania Tymoszenko. W co gra Moskwa? Czy to straszak na Janukowycza? Czy może chcą zdyskredytować byłą premier w oczach opinii publicznej, stajac po jej stronie?

Gość: poldas
09 May 2012 17:31

Julia została zamknięta za decyzję polityczną przez reprezentantów nowej władzy (Janukowych).
Wygląda na to, że Ukraina podzieli rolę Turcji w relacjach z UE.

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12359