Monety z czasów PRL – jak bardzo się zmieniły?

Autor: 0123 Data: 22 December 2021 12:53

Miłośnicy numizmatyki często gromadzą w swoich zbiorach egzemplarze z dawnych lat, posiadające wyjątkową wartość historyczną. Niekiedy są to monety, które były tradycyjnym środkiem płatniczym lub wyemitowano je dla upamiętnienia szczególnego wydarzenia historycznego, jak objęcie tronu przez króla czy obchody świąt religijnych. Zdarza się tak, że kolekcjonerzy najchętniej wzbogacają swoje zbiory o egzemplarze pochodzące z konkretnej epoki. Niesłabnącą popularnością cieszą się monety z czasów PRL, których bardzo wiele zachowało się do dziś i które wielokrotnie przypadkowo zalegają gdzieś na strychach.

 

 

Monety z czasów PRL – czym się charakteryzowały?

Zbiory miłośników numizmatyki są często bardzo różnorodne. Pośród nich znaleźć można egzemplarze z dawnych epok, jak i współczesne monety kolekcjonerskie, dostępne m.in na stronie internetowej https://monetyhistoryczne.pl/. Od pewnego czasu niezwykłe zainteresowanie kolekcjonerów wzbudzają monety z czasów PRL-u, które były wówczas środkiem płatniczym. Emitowano je zwykle, w przeciwieństwie do dzisiejszych, z niklu lub aluminium i choć nie prezentowały się zbyt estetycznie, to ich aktualna wartość jest bardzo wysoka. Co sprawia, że te egzemplarze zdobywają taką popularność? Wiele osób, które zajmują się dziś numizmatyką, pamięta czasy PRL-u. Być może słabość do tych monet to pewien wyraz tęsknoty za młodością?

Monety z czasów PRL – jak o nie dbać?

Jak wszelkie inne monety, również te pochodzące z czasów PRL, są narażone na niszczenie. Co zrobić, aby pomimo upływu lat zachowały doby stan? Istotne jest zwłaszcza ich odpowiednie przechowywanie. Nie powinno się trzymać monet luzem, w otoczeniu innych przedmiotów. Warto zabezpieczyć je też przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak powietrze czy wilgoć. Do przechowywania numizmatów służą specjalne albumy lub kapsuły. Nie tylko egzemplarze są w nich zabezpieczone przed zniszczeniem i zarysowaniem, lecz również pięknie się prezentują i mogą być swobodnie oglądane przez innych.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

 


avatar
O autorze: 0123

Pasjonat historii od najmłodszych lat, z portalem i forum historyk.eu związany od 8 lat

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Przytulne wnętrze
1 Grudzień 2022, 09:59
Ile kosztuje transkrypcja
30 November 2022, 10:46
Infrastruktura
25 November 2022, 14:20
kanał historyczny Marka Rogowicza
23 November 2022, 04:08
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 13051
Artykułów: 619
Komentarzy: 12502