Konkurs! Do wygrania 2 książki: „Tajemnicza broń Hitlera” oraz „Władcy przestworzy”

Autor: 0123 Data: 17 October 2017 20:52

„Tajemnicza broń Hitlera”

Leszek Adamczewski

Wydawnictwo: Replika

 

W swojej najnowszej książce znany poznański pisarz i dziennikarz, autor ponad dwudziestu książek powraca do tematu prac i eksperymentów prowadzonych w III Rzeszy nad bombą atomową. Autor prowadzi czytelnika po miejscach w których prowadzono pracę nad ta straszliwą bronią (a także w miejsca o których sądzi się, że takie badania prowadzono). Leszek Adamczewski bardzo wnikliwie oddziela także nieliczne fakty od wielu mitów.

Polecam wszystkim bardzo gorąco.

Na naszym portalu mamy dla Państwa konkurs, w którym nagrodą będzie w/w książka.

To, że Niemcy pracowali nad bombą atomową, nie ulega wątpliwości. Jednak co innego mieć, a co innego użyć (Niemcy posiadali tysiące ton różnych gazów bojowych, a jednak Hitler do końca wojny nie zdecydował się ich użyć).

 

Nasze pytanie konkursowe jest następujące:

 

Czy Hitler mając gotową bombę atomową (lub nawet kilka) zdecydowałby się na jej użycie?

 

Najciekawszą wypowiedź nagrodzimy książką „Tajemnicza broń Hitlera„.

 

„Władcy przestworzy”

Przykładami nalotu dywanowego, który praktycznie nie miał już sensu militarnego, był przeprowadzony nocą z 13 na 14, oraz nocą 14 i 15 lutego 1945 roku nalot na Drezno. W sumie ponad 1000 brytyjskich i amerykańskich bombowców zamieniło miasto w stertę gruzów. Bomby zapalające wywołały burzę ogniową i zniszczyły obszar o powierzchni niemal 40 kilometrów kwadratowych. Straty głównie ludności cywilnej wyniosły według różnych źródeł około 25 do 30 tysięcy ludzi. Co prawda podaje się, że na terenie Drezna znajdowało się ponad 200 fabryk produkujących na potrzeby armii, ale w lutym 1945 roku nie miało to już większego znaczenia, a doprowadziło do śmierci bardzo wielu ludzi.

Podobnym przykładem błędu, albo bezsensownego nalotu był atak samolotów RAF na trzy statki  na których powiewały wojenne bandery Kriegsmarine: „Cap Arcona”, „Thielbek” i „Deutschland IV”. Zaatakowane statki stanęły w ogniu i zatonęły. Jednak okazało się, że na pokładach  nie ma ani niemieckiego wojska, ani hitlerowskich dygnitarzy próbujących uciec do Danii i Norwegii. Na pokładzie tych jednostek znajdowało się ponad około 8 tys. więźniów KL Neuengamme, a także więźniowie z mniejszych obozów. Zginęli u progu wolności. Za pięć dni skapitulowała III Rzesza Niemiecka. Tutaj akurat trudno winić pilotów, którzy dostali rozkaz zniszczyć resztkę niemieckiej floty. Jednak nalot praktycznie z punktu widzenia militarnego nie miał sensu.

Jedną z najgłupszych i wręcz wołających o pomstę do nieba, był nalot na opactwo Monte Cassino. To przykład skrajnej głupoty i niekompetencji, który spowodował zniszczenie jednego z największych zabytków kultury chrześcijańskiej. Mało tego, nalot był zupełnie bezsensowny z punktu widzenia militarnego, bo tylko ułatwił Niemcom obronę.

Emerytowany generał G.F.C. Fuller, brytyjski historyk wojskowości, nazwał nalot na Monte Cassino atakiem czystej głupoty.

 

Pytanie konkursowe brzmi:

 

Gdyby Niemcy wygrali wojnę – czy postawiliby przed sądem, za zbrodnie wojenne, dowódców Aliantów wydających rozkazy nalotów?

 

Tak samo jak w poprzednim przypadku – liczymy na ciekawą wypowiedź, a najlepszą nagrodzimy książką„ Władcy przestworzy”.

 

Odpowiedzi na pytania konkursowe można udzielać na Facebooku lub na portalu Historyk.eu w komentarzach pod konkursem, oba miejsca zostaną uznane. Raczej domyślimy się o które pytanie chodzi w wypowiedzi, ale na wszelki wypadek można dodać na początku wypowiedzi wzmiankę na ten temat.

Konkurs trwa do końca października – 31.10.2017. Około godziny 20 podamy wyniki.

 

Dobrej zabawy!

 

Redakcja portalu Historyk.eu

 

 


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (26)

ojaiyease
26 August 2018 17:16

http://doxycycline-cheapbuy.site/ - doxycycline-cheapbuy.site.ankor <a href="http://onlinebuycytotec.site/">onlinebuycytotec.site.ankor</a>

Błażej G.
03 December 2017 18:37

Coś jest nie tak bo odpisałem panu na ten komentarz zatytułowany "0123" i tym razem także nie widzę mojego wpisu. Warto może zmienić system zabezpieczeń lub dodać komentowanie z Disqus jako bardziej pewny system?

0123
14 November 2017 21:09

Panie Błażeju, nie usuwamy komentarzy, nie trafiają one również do moderacji. Jeśli przeszedł Pan wszystkie zabezpieczenia antyspamowe to komentarz powinien pojawić się od razu. Tak jak ten poprzedni (jak mniemam) :)

Błażej G.
04 November 2017 10:28

Dodałem (chyba w terminie bo 31 października) obszerny komentarz konkursowy i nie został on nawet zamieszczony. Nie mam i nie będę miał konta na FB ale można było i tu dodawać, a mój wpis przeminął z wiatrem jak widzę.

B. Biront
29 October 2017 11:36

"Tajemnicza broń Hitlera".
Tak. Patrząc na poczynania Hitlera wraz z przebiegiem wojny należy stwierdzić iż zdecydowanie tak. O ile w początkowej fazie konflikty Hitler jeszcze liczył się ze zdaniem wojskowych to by było mało realne to wraz z upływem czasu prawdopodobieństwo takiego rozwiązania niebotycznie wzrastało. Hitler coraz mniej liczył się z opinią wojskowych (dymisjonowanie, przejęcie naczelnego dowództwa), podejmował niezrozumiałe z taktycznego punktu widzenia decyzje (oblężenie Leningradu, bój o Stalingrad do bezsensownego końca, itp.), wierzył w siłę mitycznej "cudownej broni (nawet jak były to bzdury typu czołg Maus, praktycznie niezdolny samodzielnie jeździć w terenie). Im bliżej potencjalnej klęski tym tym bardziej był zdesperowany i zdecydowany użyć wszelkich sposobów w walce, więc bomba atomowa byłaby dla niego jeszcze jednym takim sposobem powstrzymania przeciwnika. Dla niego metody się nie liczyły.

agataak91
28 October 2017 18:36

Hitler był fanatycznie oddany swojemu krajowi. Zafascynowany od wczesnej młodości wizją gospodarczo-polityczno-militarnego mocarstwa z rasą nadludzi, dotkliwie przeżywał upadek państwa podczas I wojny światowej. Dążył do przekształcenia osłabionych i upokorzonych Niemiec w światowe mocarstwo. Widząc podobną sytuację drugi raz, w aktach rozpaczy, emocjach, chwytałby się każdej możliwej opcji by nie dopuścić do kolejnej klęski oraz by podtrzymać swój ukochany kraj w panowaniu nad światem. Niezależnie jakimi metodami by działał i jakie byłby tego konsekwencje. Jego upór, nietolerancja, bezkompromisowość, zawziętość, nieobliczalność w imię Ojczyzny doprowadziłyby do użycia broni atomowej, gdyby taką posiadał. „Po trupach” do celu, co niejednokrotnie udowadniał.

Krzysztof zimoch
23 October 2017 13:32

Był szalonym i nieobliczalnym człowiekiem więc zapewne by nakazał użycie bomby atomowej szczególnie w wojnie z ZSRR po klęsce pod Stalingradem.

Jacek
20 October 2017 12:26

Kiedy rozstrzygnięcie?

Olaaa11
19 October 2017 09:26

Dokładnie jak już to dowódcy wojsk by się na to nie zgodzili

Jacek
18 October 2017 15:58

Hitler nie był skłonny do broni masowego rażenia. Może bał się odpowiedzialności, chcoiaż z drugiej strony co mogło go gorszegeo spotkać. Może bał się potępienia.. a nie, chwila... Moim zdaniem on by użył tej broni, generałowie pewnie by nie pozwolili

Władcy przestworzy
18 October 2017 09:48

Moim zdaniem Churchill trafiłby pod sąd. Bombardowali całe miasta, nie tylko fabryki i to nalotami dywanowymi które są wyjątowo niebezpieczne dla ludności cywilnej

OSTATNIO NA FORUM
Polskie V8
15 Lipiec 2019, 19:17
Bagnet nierozpoznany
13 Lipiec 2019, 16:05
Relacje damsko-męskie
11 Lipiec 2019, 18:05
Minowanie brodów
16 Czerwiec 2019, 20:54
Samurajowie
10 Czerwiec 2019, 11:25
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3216
Artykułów: 526
Komentarzy: 12298