Jak sprawić, by uczniowie pokochali historię?

Autor: 0123 Data: 06 September 2017 19:06

 

Zazwyczaj lekcje historii kojarzone są z nudnymi opowieściami o dawnych królach i bitwach, które niewiele wnoszą do codziennego życia. Uczniowie często ignorują ten przedmiot i podobnie jak wielu dorosłych, nie traktuje go poważnie. Jak odmienić ich podejście w kilku prostych, ale nietypowych krokach? Ten mały poradnik sprawi, że lekcje historii staną się jednymi z najlepszych w szkole.

 

Rekonstrukcje wydarzeń

Bitwę pod Grunwaldem trudno sobie wyobrazić na bazie nawet najbardziej szczegółowego opisu ze szkolnego opracowania. Podobnie walkę o Warszawę w 1920 roku, obronę Westerplatte albo atak na Monte Cassino. Okazuje się jednak, że aby zobaczyć to wszystko nie jest potrzebna bujna fantazja - wystarczy odwiedzić odpowiednie miejsce w odpowiednim czasie i obejrzeć rekonstrukcję w wykonaniu profesjonalistów. Może by tak zorganizować tematyczną, szkolną wycieczkę? W Chełmnie co roku organizowane są turnieje rycerskie z użyciem prawdziwych (ale odpowiednio zabezpieczonych) broni, pancerzy oraz z zachowaniem etosu i kodeksu szlacheckiego. Do mało znanej miejscowości Łomianki można wybrać się, by zobaczyć odwzorowanie bitwy pancernej, która miała tam miejsce w 1939 roku, a do Mławy z kolei przyjeżdża się po to, by zobaczyć rekonstrukcję jej obrony z czasów II wojny światowej. Odważni mogą nawet wziąć udział w jednej z nich - wydarzeń inspirowanych historią w Polsce nie brakuje!

 

Wizyta w interaktywnych centrach nauki i historii

Nie trzeba chwytać za miecz i zbroję, by stanąć ramię w ramię z innymi żołnierzami walczącymi pod Grunwaldem. Nie trzeba również być kapitanem, by stanąć za sterem okrętu w bitwie pod Oliwą. Trzeba tylko odwiedzić odpowiednie miejsce, np. Interaktywne Centrum Odkrywania Historii Polski i Polaków www.historyland.pl w Krakowie, gdzie, dzięki zaawansowanej technologii oraz niezwykłym pokazom, można się przenieść w środek historycznych wydarzeń. Na dodatek na miejscu czekają na odwiedzających gigantycznego makiety z klocków Lego, przedstawiające zabytki i wydarzenia, które zmieniły losy kraju.

 

Teatr historyczny

Zamiast omawiać historyczne dzieje z wykorzystaniem podręcznika, lepiej będzie zabrać uczniów na przedstawienie, które opowie o dawnych latach znacznie żywiej i ciekawiej! Wydarzenia zapisane na kartach dziejów to gotowe scenariusze, pełne ciekawych postaci, ważkich decyzji i wartkiej akcji, a czasem nawet wyrazistych dialogów. Ewentualne luki połata zdolny scenarzysta, jednak całość świetnie się nadaje na deski teatru - i do takich samych wniosków doszli fani teatru historycznego, który można spotkać na różnych eventach poświęconych przeszłym epokom i wiekom. Również na scenach teatrów w największych miastach w Polsce wystawiane są sztuki poświęcone takim wydarzeniom jak wojna z Kozakami lub oblężenie Jasnej Góry.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski


avatar
O autorze: 0123

Administrator

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (1)

Ewa
07 September 2017 15:44

Fajny Pan prezenter :D

OSTATNIO NA FORUM
Francja 1934 afera jak u nas
24 Styczeń 2021, 09:54
Lampy awaryjne w budynku
20 Styczeń 2021, 11:14
Amerykańskie zamachy stanu
20 Styczeń 2021, 10:03
Sufity napinane
19 Styczeń 2021, 11:46
Stalin Polakiem ?
18 Styczeń 2021, 19:43
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 12783
Artykułów: 557
Komentarzy: 12451