Czeskie obyczaje świąteczne

Autor: Bartosz Konieczka Data: 24 December 2014 17:59

Czy myśleliście kiedyś o tym, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia u naszych południowych sąsiadów? Jeśli nie, postaram się przybliżyć je Wam w tym krótkim tekście.

Gdy myślimy o Czechach, zwykle sądzimy, że jest to kraj raczej niezwiązany z religią. Tymczasem obrzędy Bożego Narodzenia i poprzedzającego go okresu adwentowego mają w kraju piwa i wojaka Szwejka bardzo uroczysty charakter.

W podniosły nastrój świąt wprowadza Czechów już czas Adwentu. W każdą adwentową niedzielę organizowane są koncerty adwentowe, podczas których kwestuje się na rzecz osób potrzebujących.

Ciekawą- i również związaną z filantropią- tradycją są tzw. Drzewka Republiki. Zwyczaj zainicjowany w międzywojennej Czechosłowacji polega na tym, że pod wystawionymi w miastach drzewkami gromadzone są dary na różne cele charytatywne. 

Prezenty w Czechach dzieci zawdzięczają Svátemu Mikulašovi [czyt. Swatemu Mikulaszowi]- naszemu Św. Mikołajowi, utożsamianemu jednak z biskupem, a nie z zaczerpniętą z USA postacią ,,Santa Clausa". Ważną rolę pełni też mały Ježišek [Jeżiszek], czyli po prostu dzieciątko Jezus.

Święta mają charakter rodzinny. Ponieważ w Czechach nie ma zwyczaju organizowania Andrzejek czy wymierającego u nas obyczaju Katarzynek, wróżby podobne do tych organizowanych u nas odbywają się właśnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.  Są one skierowane głównie do młodych panien.

W Czechach nie wolno wstawać przed zakończeniem wigilijnej kolacji. Gdy ktoś tak zrobi, jest to bardzo zła wróżba dla tej osoby na przyszły rok- najprawdopodobniej nie pojawi się już przy świątecznym stole, może być to także wróżba śmierci (!).

Poniżej zamieszczam kilka przepisów na świąteczne słodkości:

Vanilkové  Rohličky (Rogaliki waniliowe)

Składniki:

Ciasto: 24 dkg mąki tortowej, 16 dkg masła, 10 dkg mielonych orzechów albo migdałów, 5 dkg cukru, 1 żółtko

Do obtoczenia: cukier puder zmieszany z cukrem waniliowym

Przygotowanie: W misce ze wszystkich składników wyrobić ciasto i odstawić je w chłodne miejsce. Z małej części ostudzonego ciasta rękoma rozwałkować wałeczek o promieniu ok. 2 cm, wałeczek  nakroić nożem na ok. centymetrowej grubości kawałki. Z kawałków dłońmi utworzyć cienkie wałeczki, ułożyć je w kształcie rogalików na blachę wyłożoną papierem. Piec pomału na złoty kolor, jeszcze ciepłe mocno posypać cukrem i przestudzić. Przekładać ostrożnie, są bardzo kruche.

Hrozinkové Kuličky (Kuleczki rodzynkowe)

Składniki: Rum (do obmoczenia rodzynek na dobę przed przygotowaniem kuleczek)---> dzięki temu będą lepsze

Ciasto: 15 dkg rodzynek, 15 dkg mielonych orzechów, 15 dkg cukru, 15 dkg czekolady do gotowania/ polewy z paczki (przy zastosowaniu gorzkiej czekolady są najlepsze)

Do obtoczenia:  rozdrobnione orzechy

Przygotowanie: Czekoladę do gotowania rozpuścić  w piekarniku na słabym poziomie temperatury, dosypać pozostałe składniki i dokładnie pomieszać. Z mieszanki utworzyć małe kuleczki, każdą z nich dokładnie obtoczyć w orzeszkach. 

Smacznego!!!

 

 


avatar
O autorze: Bartosz Konieczka

Pasjonat historii. Mieszka w Kiączynie, niewielkiej miejscowości niedaleko Poznania. Jego specjalizacja to XX wiek, szczególnie okres dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
Transport zwłok Polska
23 February 2021, 22:29
Ikony
23 February 2021, 22:13
Tumult Gdanski (1525-1526)
22 February 2021, 13:51
pożyczka
17 February 2021, 21:40
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 12805
Artykułów: 560
Komentarzy: 12453