"Wileńszczyzna '44"

Autor: Marcin Natora Data: 26 January 2014 15:36

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku zapraszają na edukacyjną inscenizację "Wileńszczyzna '44". Odbędzie się ona 2 lutego 2014 r. (niedziela) na terenie skansenu w Olsztynku w godzinach 10-14:30.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego na Wileńszczyźnie i opowiedzenie o złożonej sytuacji politycznej i narodowościowej na tym terenie na początku 1944 r.

Podczas inscenizacji uczestnicy będą mogli obejrzeć odtworzenie bitew, w jakich brali udział polscy partyzanci 70 lat temu. Teren skansenu wraz z zabudowaniami zostanie specjalnie zaaranżowany, by zobrazować warunki panujące na Wileńszczyźnie w czasie wojny. Zostaną odegrane cykliczne inscenizacje militarnych potyczek oraz scenki pokazujące życie codzienne polskich żołnierzy, działalność w konspiracji, zdobywanie żywności i zaopatrzenia.
Przed rozpoczęciem przygotowań do inscenizacji przeanalizowaliśmy dziesiątki fotografii archiwalnych, skonsultowaliśmy niektóre aspekty z historykami, tak, aby stworzone obrazy możliwie wiernie odzwierciedlały wydarzenia sprzed 70 lat. Architektura skansenu nadaje się idealnie na potrzeby inscenizacji, a planowany udział kombatantów walczących w czasie wojny w szeregach Armii Krajowej w roli honorowych gości ma stanowić serce projektu. – zapowiada Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, pomysłodawca wydarzenia.
W odtwarzanie historycznych scen będzie zaangażowanych ponad 50 rekonstruktorów odgrywających wojska polskie, litewskie i niemieckie. Dodatkową atrakcją będą pojazdy militarne m. in. odrestaurowany samochód KDF 82 – Kubelwagen z 1943 r., replika motocyklu BMW R – 71, Ciężarówka Klöckner S-3000.

Ponadto na uczestników czeka wiele niespodzianek, chętni będą mogli wziąć udział w rozwiązywaniu historycznych zagadek, zwiedzać stanowiska rekonstruktorów oraz skorzystać z ciepłego posiłku przygotowanego w wojskowej kuchni polowej.

Program został przygotowany w taki sposób, aby mogły w nim uczestniczyć rodziny z dziećmi. W dniu inscenizacji będą obowiązywać promocyjne ceny wstępu na teren skansenu w Olsztynku.

 

żródło: http://olsztynek.wm.pl/187289,Edukacyjna-inscenizacja-historyczna-Wilenszczyzna-44.html


avatar
O autorze: Marcin Natora

Z wykształcenia technik żywienia zbiorowego i gospodarstwa domowego, historyk-archiwista, brukarz. Najbardziej lubi książki akcji, długie spacery i jazdę na rowerze.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12358