Walka z niewiernymi każdym możliwym sposobem?

Autor: Aleksandra Lipka Data: 11 May 2012 21:02

Czy wiesz, że...

po 1244 roku i oddaniu Jerozolimy pod panowanie sułtanowi egipskiemu, Innocenty IV postanowił nasłać na muzułmanów…Mongołów. Wedle maksymy „wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. W tym celu wysłał do Chana 4 misje na raz, aby podążały innymi drogami, w ten sposób maksymalizując szansę na dotarcie do przywódcy Mongołów. Jako delegatów wybrano dwóch dominikanów Ascelina z Cremony, Andrzeja z Longjumeau oraz dwóch franciszkanów- Wawrzyńca z Portugalii i Jana di Piano Carpini. Tylko Carpini i towarzyszący mu Czesław z Czech po długiej i trudnej podróży dotarli do Tatarów. Przechodząc przez Polskę książę Konrad obdarował ich futrami. Zakonnicy byli światkami intronizacji nowego władcy, która miała miejsce 15 sierpnia 1246 roku. Chan kazał posłańcom zabrać list do Innocentego IV, zwierający nakaz poddania się pod władzę przywódcy Tatarskiego. W 1246 roku wyruszyli w podróż powrotną. 13 listopada 1247 roku złożyli papieżowi raport zatytułowany: „Historia Mongołów, których my nazywamy Tatarami”. Postulaty Chana nie zostały spełnione, z oczywistych względów, ale wyprawa dostarczyła bezcennych informacji o życiu i obyczajach Tatarów, na długo przed podróżą Marca Polo do Azji.


avatar
O autorze: Aleksandra Lipka

Pasjonatka historii. Mieszka w Dąbrowie Górniczej, gdzie się uczy. Jej specjalizacja to XX wiek, a zwłaszcza II RP i zimna wojna, o której wie wszystko. Uczestniczka wielu konkursów powiatowych i wojewódzkich. Oprócz historii interesuje ją ofiologia i jeździectwo.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (3)

Aleksandra Lipka
12 May 2012 21:13

Zgadza się papież chciał, żeby wymordowali się nawzajem, a wtedy wkroczą chrześcijanie i dobiją resztki. To nawet nie była jego koncepcja, parę lat wcześniej mówił o tym biskup Winchesteru.

Gość: janmusz
12 May 2012 20:31

Niezależnie od tego, jakie anegdoty opowiadają różni doktorzy, wysłanie poselstwa nastąpiło 3 lata po najeździe Tatarów, zakończonym bitwą pod Legnicą i spustoszeniem dużej części Europy. Niemożliwe, by ludzie poczuwający się do odpowiedzialności za losy Europy (np papież), nie wiedzieli o tym najeździe i o jego skutkach. Wiedzieli na pewno - i przewidywali, że mogą nastąpić kolejne najazdy. Które zresztą później nastąpiły. Dlatego starali się, aby skierować ekspansję niebezpiecznego przeciwnika w inną stronę. I to był chyba główny motyw wysłania poselstwa.

natchor
12 May 2012 20:10

Z tego co pamiętam to na studiach mój dr opowiadał o tym fakcie. Ale podał ciekawą argumentację. Otóż uważano, że Mongołowie to jakiś nieznany lud... chrześcijański. Dlatego też wysłano poselstwa.

OSTATNIO NA FORUM
AGM-154 JSOW
4 Sierpień 2020, 15:16
Dzieci w powstaniu warszawskim
1 Sierpień 2020, 14:25
CLEAVER.
31 Lipiec 2020, 10:29
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3644
Artykułów: 543
Komentarzy: 12384