Skutki rozwiązania tajemnicy Enigmy

Autor: Mieszko I Data: 29 August 2017 20:03

Polski kontrwywiad na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej stworzył komórkę o nazwie Biuro Szyfrów. Poznanie wojskowych tajemnic dwóch największych wrogów – Niemiec i Rosji – należało do ważnych zadań wywiadowczych. Pracownicy polskiego wywiadu już od roku 1928 prowadzili podsłuch niemieckich transmisji radiowych. Jak się okazało były one szyfrowane przy pomocy maszyny noszącej nazwę Enigma. Enigma była dostępna nie tylko w wersji wojskowej, ale także handlowej. W ręce polskich agentów trafiło kilka egzemplarzy Enigmy w tej drugiej wersji. Nie odbiegały one od wersji wojskowej. Przed siłą Enigmy ulegli brytyjscy kryptologowie, sami Niemcy twierdzili, że kodu Enigmy nie da się nigdy złamać. Byli w błędzie.

Polscy matematycy: Rejewski, Zygalski, Różycki

To wychowankowie wydziału matematyki Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1932 powierzono im zadanie rozszyfrowania kodu Enigmy. Zastosowanie zasad matematyki i przemożna chęć poznania niemieckich tajemnic wojskowych – to dwa ważne czynniki, które zadecydowały o tym, że grupa polskich matematyków odniosła sukces, który nawet nie śnił się Brytyjczykom. Pewnej pomocy udzielili polskiemu wywiadowi Francuzi, którzy wiele informacji o Enigmie uzyskali przekupując Hansa Szmidta – niemieckiego szpiega. Integralną częścią Enigmy były bębny szyfrujące; znalezienie wewnętrznych połączeń pomiędzy nimi było kluczowym problemem, który musieli rozwiązać polscy kryptolodzy. Przy współudziale Francuzów ten cel udało im się osiągnąć. Jednak największą pracę wykonał Marian Rejewski: stosując rozwiązania matematyczne złamał kod Enigmy. Znaczenie wyników pracy trzech matematyków pracujących dla Biura Szyfrów niektórzy porównują dla znaczenia, które dla rozwoju nauki miała teoria Mikołaja Kopernika. W 1933 roku Polacy zbudowali nawet polską wersję Enigmy; dzięki niej mogli odczytywać wiadomości szyfrowane przez Niemców, a następnie przechwytywane przez polski wywiad.

Znaczenie rozszyfrowania tajemnicy Enigmy

Polski wywiad niemal przez siedem lat niemieckie depesze wojskowe rozszyfrowane dzięki polskiej wersji Enigmy przekazywał Brytyjczykom i Francuzom. Do 1939 roku nasi sojusznicy nie wiedzieli jednak, że wiadomości te pochodzą z Enigmy. Dopiero na kilka miesięcy przed wybuchem wojny w podwarszawskich Pyrach wręczyli im polski egzemplarz Enigmy oraz matematyczne zasady jej obsługiwania. Dar ten okazał się bezcenny. Rozszyfrowanie przez Polaków Enigmy ułatwiło Brytyjczykom rozszyfrowanie kodu Enigma Kriegsmarine. Dzięki temu odzyskali przewagę na morzu. Historycy, a nawet sam premier Wielkiej Brytanii, ocenili, że rozszyfrowanie Enigmy skróciło wojnę o około trzy lata. W ciągu jednego roku wojny ginęło około 10 milionów osób. Polscy matematycy ocalili więc około 30 milionów ludzkich istnień. Podstawy deszyfracji Enigmy zostały stworzone przez trójkę młodych Polaków. Przez wiele lat – do roku 1999 – Brytyjczycy ten fakt przypisywali jednak głównie sobie, mimo że w Polsce pewien krąg osób wiedział o prawdziwych autorach sukcesu już od lat 70. W celu promocji sukcesów naszych wybitnych matematyków, firma Surge Polonia przygotowała specjalną koszulkę dostępną tu: https://surgepolonia.pl/product-pol-1348-Koszulka-Enigma-CZARNA.html

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny


avatar
O autorze: Mieszko I

Pasjonat Historii z Wielkopolski, szczególnie interesują mnie czasy starożytne,  jednak lubię  poznawać także inne epoki. Sporo czytam i staram się wyłapywać najciekawsze fakty, uwielbiam ciekawostki związane z historią. Poza tym interesują mnie militaria i zbrojne umocnienia.  

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (1)

Peter
19 October 2017 01:20

Bzdury:
1.Nie odbiegały one od wersji wojskowej - A tablica połączeń ? A odmienne połączenia wewnętrzne wirników? A reflektor ?
2. Polski wywiad niemal przez siedem lat niemieckie depesze wojskowe rozszyfrowane dzięki polskiej wersji Enigmy przekazywał Brytyjczykom i Francuzom. - Francuzom TAK ale, że Anglikom, to jakaś nowość.Nie ma najmniejszego śladu o tym, żeby otrzymywali jakiekolwiek materiały z Enigmy. No bo (jak Pan dalej pisze) oficjalnie Anglicy dowiedzieli się o dekryptażu dopiero w 1939r.
3......do roku 1999. W roku 1973, oficjalnie odtajniono cześć materiałów i w roku 1974, ukazały się pierwsze publikacje na temat udziału Polaków.

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3618
Artykułów: 542
Komentarzy: 12345