Sarnowa Góra 1920 - 18 sierpnia 2012

Autor: Dariusz Krawczyk Data: 10 July 2012 13:07

Wojna polsko-bolszewicka przez historyków nazwana została „cudem nad Wisłą”, dla państwa polskiego które po 123 latach odzyskało niepodległość była to wojna w obronie suwerenności., ale także, wojna która była ogromnym wysiłkiem dla młodego organizmu państwowego. Polacy w obliczu tej wojny stanęli zjednoczeni jeśli nie liczyć zagorzałych komunistów którzy uwierzyli w hasła rewolucji bolszewickiej.

Rekonstrukcja bitwy pod Sarnowa Górą jest przypomnieniem tamtych bohaterskich dni chwały oręża polskiego z uwzględnieniem wysiłku bojowego 18 DP (145 pułk i 42 pułk) pod dowództwem gen. Krajowskiego i jego uderzenia na skrzydło 15 Armii Bolszewickiej.

Przy tej okazji warto wspomnieć tu postać kaprala Dionizego Kręgielskiego, który w pewnym momencie został najstarszy stopniem w swoim oddziale i to on poprowadził atak na wrogie pozycje, za swój czym został odznaczony orderem Virtuti Militari klasy V. Wypominam o nim dlatego, iż w podręcznikach historii poznajemy wielkich strategów, dowódców, a zapominamy, że w tej wojnie zwyciężali tacy ludzie jak kapral Krajowski, to nasza dzisiejsza wolność mierzona była krwią takich właśnie ludzi.

Plan Imprezy:

11.30 - Uroczystość pod pomnikiem upamiętniajacym bitwę pod Sarnowa Górą, złożenie kwiatów i apel poległych;

12.00 - Msza święta za obrońców Ojczyzny w 1920 r,.

14.00 - Widowiko historyczne " Sarnowa Góra 1920".

Widowisko z udziałem 80-100 rekonstruktorów, przewiduje użycie efektów pirotechnicznych, sprzęt z epoki ( samochód pancerny - Ford T oraz strzelajaca armata wz.02/26.


avatar
O autorze: Dariusz Krawczyk

Z wykształcenia historyk, muzealnik, nauczyciel. Zajmuje się rekonstrukcją historyczna od kilku lat, ze szczególnym naciskiem na odtwarzanie umundurowania piechura Wojska Polskiego z okresu II RP.

DODAJ KOMENTARZ

Imię i nazwisko:

Adres email:Treść komentarza:

Komentarze (0)

OSTATNIO NA FORUM
PARTNERZY

STATYSTYKI
Użytkowników: 3623
Artykułów: 542
Komentarzy: 12358