Home Literatura Recenzja: Szkolny atlas historyczny

Recenzja: Szkolny atlas historyczny

przez historyk
0 komentarz

Dzisiaj chciałam zapoznać czytelników z nowością wydawniczą: „Szkolnym atlasem historycznym” Beaty Jankowiak- Konik i dr Witolda Sienkiewicza, wydanego przez DEMART w tym roku.

Pierwsze wrażenie po wzięciu go do ręki jest pozytywne- swoją okładką przyciąga wzrok. To, co od razu rzuca się w oczy to grubość książki- 240 stron formatu A4 w miękkiej oprawie.

Po otwarciu ukazuje się spis sygnatur i skrótów, które możemy spotkać podczas korzystania z map. Po przełożeniu strony rozpoczynamy podróż po kartografii  zmieniającego się z czasem świata, od najstarszych cywilizacji aż po polską strefę stabilizacyjną w Iraku VIII 2004-2006. Mapy są czytelne i kolorowe, co dodaje im atrakcyjności wizualnej. Przy każdej z nich znajduje się legenda, a pod lub obok wykaz ważnych dat, z okresu ukazanego na mapie. Jest to duże ułatwienie dla czytającego, daje możliwość poznania pełniejszego obrazu sytuacji. Bardzo pomocne są też komentarze do każdej z map, napisane przez dr Witolda Sienkiewicza. To sprawia, że praca ze „Szkolnym atlasem historycznym” będzie bardzo łatwa nawet samemu w domu. Zwłaszcza, że książka zawiera płytę CD z zadaniami na mapach konturowych, co jest niewątpliwym atutem. Jedyną z nielicznych wad publikacji jest to, że spis treści znajduje się na końcu tj. za mapami i komentarzami.  Kolejną jest grubość, a co za tym idzie i stosunkowo duży ciężar, ale „coś za coś”, więcej materiału oznacza też grubszą książkę.

Komu poleciłabym ten atlas? Na pewno jest odpowiednim rozwiązaniem dla uczniów wszelkich szkół średnich jako pomoc przy nauce historii. Kolejną, specyficzną grupą osób, dla których książka byłaby bardzo przydatna są maturzyści. Materiał odpowiada wymaganiom matury rozszerzonej z historii. Olimpijczycy planujący wziąć udział w Olimpiadzie Historycznej także powinni być zadowoleni z atlasu. Poleciłabym go również osobom, przygotowującym się do matury z wiedzy o społeczeństwie, ponieważ zawiera mapy z zagadnień związanych z tym przedmiotem np. konflikty na świecie (1945-2001) czy mapę Unii Europejskiej wraz z datami wstąpienia do niej konkretnych państw.

Reasumując „Szkolny atlas Historyczny” jest odpowiednich dla osób, które z tych czy innych względów interesują się historią lub ewentualnie wiedzą o społeczeństwie. Ma wiele zalet, do których należą czytelne mapy, kalendarium z wydarzeniami, komentarze do przedstawionych treści oraz płyta CD z zadaniami na mapach konturowych. Cena też nie odstrasza potencjalnego nabywcy. Jednak największym atutem atlasu jest to, że powstał w oparciu o najnowsze badania specjalistów, więc można być pewnym, że informacje są aktualne.

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie